Türkiye'nin sosyo-politik dönüşümü ve Süryaniler: Mardin il örneği
Turkey's socio-political transformation and Syrians: The Example of Mardin province
  1. Tez No: 913058
  2. Yazar: MEHMET ŞİRİN BAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL ARPACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Mutlakiyetçi krallıkların ortaya çıkmasıyla sorun haline gelen azınlıklar reformasyon sürecinde Avrupa'da mezhep savaşlarının çıkmasına neden olmuştur. Bu dönemde çağdaşı olan devletlerden farklı bir azınlık politikası yürüten Osmanlı İmparatorluğu“Millet Sistemi”sayesinde toplulukların bir arada hoşgörü içerisinde yaşamalarını sağlamıştır. Osmanlı'nın yıkılmasıyla yerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti Osmanlı'nın son yıllarında meydana gelen savaşlarda düşmanla işbirliği yaptıkları gerekçesiyle azınlıklara karşı bir güven problemi yaşamıştır. Bu durum Cumhuriyet tarihinin büyük bir bölümünde devlet-azınlık ilişkilerine yansımıştır. Azınlıkları ve azınlık haklarını belirleyen Lozan Barış Antlaşması Türkiye'nin azınlık yönetimini de belirlemiştir. Ancak Lozan'a rağmen uygulamada azınlıklara yönelik problemler yaşanmış, bu problemlerden birisi de Süryanilerin azınlık statüsü dışında bırakılmasıdır. Lozan'ın azınlık olarak belirlediği Gayrimüslim vatandaşlar tanımına rağmen Süryaniler 2003 yılına kadar azınlık haklarını kullanamamışlardır. Çalışmada Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze kadar uygulanan sosyal ve siyasal politikalardan Süryanilerin nasıl etkilendiği ve Süryanilerin sosyo-politik sorunları ele alınmıştır. Bu bağlamda Süryanilerin devletle olan ilişkileri ve temsiliyet, siyasete dahil olma, toplumsal ilişkiler ve göç olgusu gibi konular ele alınmış, ampirik çalışmayla elde edilen veriler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Minorities, which became a problem with the emergence of absolutist kingdoms, caused sectarian wars in Europe during the Reformation. In this period, the Ottoman Empire, which carried out a different minority policy from its contemporaries, ensured that communities lived together in tolerance thanks to the 'Millet System'. The Republic of Turkey, which was established after the collapse of the Ottoman Empire, had a trust problem towards minorities on the grounds that they collaborated with the enemy in the wars that took place in the last years of the Ottoman Empire. This situation has been reflected in state-minority relations for most of the history of the Republic. The Lausanne Peace Treaty, which determined minorities and minority rights, also determined the minority administration of Turkey. However, despite the Treaty of Lausanne, there have been problems regarding minorities in practice, and one of these problems is the exclusion of Assyrians from the minority status. Despite the definition of non-Muslim citizens as minorities in Lausanne, Assyrians could not exercise their minority rights until 2003. In this study, how the Assyrians have been affected by the social and political policies implemented from the foundation of the Republic to the present day and the socio-political problems of the Assyrians are discussed. In this context, Assyrians' relations with the state and issues such as representation, participation in politics, social relations and the phenomenon of migration are discussed, and the data obtained through empirical studies are analysed comparatively.