İngiliz Puritanizm'inin doğuşu ve gelişmi (XVI.-XVII. yüzyıl)
Thr Birth and developlment of English Prutanism (XVI th - XVII th century)
- Tez No: 214676
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
XVI.-XVII. yüzyıl İngiliz Puritanizm'ini konu edinen bu çalışma, Ortaçağreform hareketleriyle birlikte İngiliz reformasyonuna kaynaklık eden yerel unsurlarınPuritanizm'e katkısını ve Puritanizm'in gelişim sürecini ele almaktadır.Reformasyon, İngiltere'de kıta Avrupa'sından farklı bir tarzda devlet eliyleyürütülen bir hareket olmuştur. Bu süreçte sürgünden dönen radikal Protestanlarınoluşturduğu Puritanlar, İngiliz Kilisesinin kilise yapılanmasına ve kimiuygulamalarına karşı tavır takınmışlardır. Bu çerçevede XVI. yüzyılın ikinciyarısından başlayarak, yaklaşık 100 yıl süren bir süreçte Puritanizm, İngilizKilisesini teorik ve pratik açıdan Kalvinci Reform geleneği doğrultusunda yenidenyapılandırmaya çalışmıştır.XVI. ve XVII. yüzyıl İngiltere'sindeki siyasi gelişmelere paralel olarakPuritan hareket, zaman zaman baskı altına alınmış, zaman zaman da toplumdakietkisini oldukça arttırmıştır. XVII. yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren baskılarkarşısında Puritanların önemli bir kısmı kuzey Amerika'ya göç etmiştir. İngiltere'dekalan Puritanlar, Uzun Parlamento sürecinde etkin olsalar da Restorasyon sürecindensonra etkinliklerini yitirmişlerdir.Puritanist doktrinlerin temelini Roma Katolisizm'ini çağrıştıran bütün doktrinve uygulamaların ortadan kaldırılması oluşturmaktadır. Din adamlarınınkıyafetleriyle ilgili argümanlardan kilise yönetimine kadar yapılan bütün tartışmalarıbu bağlamda değerlendirmek gerekir. İngiliz Kilisesini yeniden yapılandırmayayönelik tüm çabalarında Puritan hareket, ?ileri reformasyon? idealini ?kilise içindekilise? anlayışı çerçevesinde dile getirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study dealing with English Puritanism in the 16th and 17th centuries bothdiscusses the contributions of local factors as well as the Reform movements of theMiddle Age and examines the process of development of Puritanism.Reformation in England has been a movement carried out by the state unlikethe rest of Europe. From the second half of the 16th century onwards, Puritanism hastried to reconstruct the English Church in direction of the Reform tradition ofCalvinism.Parallel to the political developments in 16th and 17th centuries of England,Puritan movement has sometime been under pressure, while it has sometimes beeneffective on the community. From the first quarter of the 17th century onwards, manyPuritans have immigrated into the North America because of the pressure. Thosewho stayed in England have lost their power, though they were effective for a shortwhile during the Long Parliament.Basic characteristic of all Puritan ideology and practices is a reaction againstthe Romen Catholic doctrines and cults. It is therefore necessary to examine allarguments concerning with Puritanism. In its all efforts aiming the reconstruction ofEnglish Church Puritan movement stayed in the perspective of ?church withinchurch? and tried to found its ideal of ?further reformation? on the base of thisperspective.