Kentsel mekanlarda yer alan işaret sistemlerinin grafik tasarım açısından incelenmesi ve Ankara Mogan Parkı için uygulamalar.
Examination of system of symbols in respect to graphic design in the urban areas and its application in Ankara Mogan Park.
- Tez No: 144350
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞURCAN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
11 ÖZET Konuşmanın yeterli ya da mümkün olmadığı ortamlarda çevremizle bağlantı kurmamızı“görsel iletişim”sağlamaktadır. Görsel iletişim, bir takım sembol ve işaretler aracılığı ile insanlar arasında, söze gerek duyulmaksızın iletişim sağlayan evrensel bir iletişim şeklidir. Görsel iletişim sistemleri sayesinde insanlar kolayca bilgilenmekte, işaretlerin verdiği mesaja göre hareket etmekte ve böylece yaşanılan kolaylaşmaktadır. Bu yüzden yazılı ve sözlü anlatımlardan daha hızlı bir iletişim sağlayan görsel iletişimin önemi her geçen gün artmaktadır. Ulaşım, haberleşme, alışveriş, ürün kullanımı gibi yaşamın her anında karşımıza piktogram diye adlandırılan kendini açıklayıcı sembol sistemleri çıkmaktadır. Hızla gelişen teknoloji, hergün yeni boyutlar kazanan toplumsal ilişkiler farklı din, dil, ırk, kültür alışkanlıklarına sahip insanlar için yeni ortak sembolleri gerekli kılmaktadır.“Kentsel Mekanlarda Yer Alan İşaret Sistemlerinin Grafik Tasarım Açısından İncelenmesi ve Ankara Mogan Parkı İçin Uygulamalar”başlıklı bu çalışmada bilgi ve görüntü akışının evrensel düzeyde gerçekleşmesine yönelik görsel elemanların tartışılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, toplumun farklı kesimlerine hitap edecek ortak bir görsel dil oluşturacak, kentsel mekana kimlik kazandıracak özgün bir çalışmanın oluşturulması için çaba harcanmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle I. Bölüm'de metin için yararlı olacak görsel iletişim, grafik tasarım konularında bilgi verilmiştir. Görsel iletişimin önemli bir öğesi olan piktogramın genel özellikleri“Görsel İletişim”başlığı altında incelenmiştir. Çalışmanın amacını oluşturan yönlendirme işaretleri hakkında bilgiler ise“Grafik Tasarım”başlığı altında verilmiştir. Kentsel mekanlarda yer alan işaret sistemleri ise EL Bölüm'de incelenmiştir. Bu bölümde kentsel çevre, kentsel çevrede işaret sistemleri, kentsel mekanlar ve grafik tasarım konularına değinilmiştir.Ill III. Bölüm'de işaret tasarımının bileşenleri, uygulama alanları, planlama ve üretim süreçleri“îşaret Sistemi Tasarımı”başlığı altında incelenmiştir. Tarihsel verilerden yararlanılarak çeşitli spor faaliyetleri, sosyal aktiviteler ve hayvanat bahçesi ile ilgili çeşitli çalışmaların analizi yapılmıştır. IV. Bölüm'de işaret tasarımına örnek olarak parklar ele alınmıştır. Parklarda yer alan“Harita Yöneticisi”,“Yön İşaretleri”ve“Kural ve Düzen İşaretleri”alt başlıklar halinde incelenmiştir. Tüm bu araştırmalardan elde edilen veriler doğrultusunda; park kimliği ön planda tutularak, genel tasarım ilkeleri çerçevesinde, Ankara Mogan Parkı için evrensel iletişimin gerçekleşmesine yönelik uygulama çalışmaları ve analizler ile çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY When talking becomes insufficient or impossible,“visual communication”enables us to establish contact with our environment. Visual communication is universal and used to transfer a message or information or promote a product or a service wihout talking. Owing to visual communication system people are able to easily acquire information, and act according to the messages given by the signs and thus, make life is made easier for them. For this reason, visual communication, which provides communication faster than written and verbal communication gains importance day by day. We confront self-explonatory systems of symbols, which are called pictograms, at every stage of our lives such as transportation, communication, shopping and product usage. This rapidly developing technology necessitates new common symbols among people with different religions, languages, races and culture for social relations which gain new dimensions every day. The objective of the study titled“Examination of System of Symbols in Respect to Graphic Design in the Urban Areas and its Application in Ankara Mogan Park”was to discuss the visual elements for the realization of the flow of information and views at universal level. Efforts were exerted to create a common visual language which whould address the different sectors of society and to set up a unique study which would give an identity to the urban area. Within the scrope of this study, information was provided in respect to visual communication, graphic design which would be beneficial for the text in Section I. The general features of pictogram, which is an important element of visual communication, were examined under the title“Visual Communication”. Information on the guiding signs, which serve as the purpose of the study, was given under the title“Graphic Design”.System of symbols in the urban areas were examined in Section II. In this section, urban environment, system of symbols in the urban environment, urban areas and graphic design were discussed. In Section III, we have examined the components of symbol design, fields of application, planning and production processes, under the title“Symbol System Design”. Various analyses were conducted on various studies through the use of historical data on various sport activities, social activities and zoo. In Section IV, we have studied parks as an example of symbol design.“Map Director”,“Directional Signs”and“Rules and Arrangement Signs”in the parks were examined under sub-titles. In the light of all this data, by holding the identity of the park in the forefront, implementation studies and analyses for Ankara Mogan Park were finalized towards the realization of universal communication within the framework of the general design principles.