I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı ordusundaki gönüllü tarikat alayları
The Volutary sect regiments of the Ottoman army during the First World War
- Tez No: 144351
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
11 ÖZET I. Dünya Savaşı'nda Osmanlr Imparatorluğu'nun seferberlik ve cihad ilan etmesi üzerine, kimi zümreler gönüllü olarak savaşa iştirak etmişti. Savaşa katılan gönüllüler içinde yer alan dervişler, XIX. yüzyılda yaşanan büyük değişimleri yansıtmakla birlikte, devam eden bir geleneğin de mirasçısıydılar. Osmanlı Imparatorluğu'nun kuruluşunda, sosyal yapı içinde çok önemli fonksiyonları yerine getirmiş olan tarikatlar; İslâm dininin sahip olduğu bazı kavramları, siyasî iktidarla birlikte taşımışlardı. Bu kavramlar, tarih boyunca önemini korumuş ancak, iktidarın merkezîleşmesi ve güçlenmesi ile birlikte, ifade ettikleri değerler ve sınırları tekrar düzenlenmişti. Osmanlı İmparatorluğu XIX. yüzyıla girdiğinde ise, resmî kurumları ile birlikte sosyal ve sivil kurumları da büyük bir değişime uğramış ve Batı medeniyetinin kavramları da etkili olmaya başlamıştı. I. Dünya Savaşı'na, Mevlevîlerin önderliği ve organizasyonu çerçevesinde katılan dervişler, 4. Ordu'da kayıtlı asker olarak görev yapmışlardı. Bektaşîlerin milis olarak Doğu Cephesi'nde savaştığı bu dönemde, Mevlevî Alayı'nın resmî lojistik destek birimi sıfatıyla icra ettiği faaliyetler; Mevlevîlerin, iktidarın ve ordunun geçiş dönemindeki zihniyet değişiminin izlerini yansıtıyordu.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY During the 1st World War, because of the mobilization and jihad declaration of the Ottoman Empire, some groups voluntarily participated in the war. The dervishes, who had taken part in the war, were projecting the wide transformations of the 19th century; but at the same time, they were the inheritors of an ongoing tradition. The dervish orders, which fulfilled very important social functions throughout the establishment of the Ottoman Empire, had carried some of Islamic concepts with the political power. However, these concepts kept their importance all through the history, the expression of the values were rearranged and redefined by the centralizing and growing political government. In the beginning of the 19th century, the official institutions of the Ottoman Empire were changed with the social and civil institutions, and the notions of the Western civilization had become more effective. The dervishes, who had taken part, under the leadership and organization of the Mawlawis in the 1st World War, were registered as official soldiers of the 4th Army. In this period, while the Bekhtashi dervishes were fighting at the Eastern Front as a militia force, the Mawlawi Legion was an official, logistic support unit. The activities of this legion reflected the clues of the transformation in mentality of Mawlawis, government and the army.