Gap ve üç aşamalı planın ortadoğu bölge güvenliğindeki rolü
The Role of the southeastern anatolia project for Turkey and three-phase plan in the security of middle-east region
- Tez No: 144349
- Danışmanlar: DR. MİTAT ÇELİKPALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidropolitik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Ortadoğu bölgesi Birinci Dünya Savaşı sonrası yapılandırmalarla istikrara kavuşamamış, bölge içi savaşlar bitmek tükenmek bilmemiştir. Günümüzde Ortadoğu'nun bir parçası olan Türkiye bu istikrarsız bölgede kendi güvenliğinden emin bir şekilde ilerlemeye devam etmekte bu ilerlemenin temel taşlarından biri olan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) dünya projeleri arasında yerini alarak tüm dünyanın dikkatini üzerine çekmektedir. Yitirilen ve giderek azalan önemli doğal kaynaklar çatışma riskini arttırmakta ve ülkelere müdahale hukuk zemininde güçlü devletler lehine çevresel kaygılar, insan hakları gibi kavramlarla maskelenerek yapılmaktadır. Türkiye'nin GAP'ı bölgesel soruna dönüşmeden komşu ülkelerle birlikte çeşitli çözüm alternatifleri dahilinde bölgesel platformda çözmesi önem arzetmekte, GAP'ın nedeniyle Ortadoğu bölgesinin giderek ortak sorunu haline gelen su kıtlığı konusunun da merkezine çekilmek istenmektedir. Türkiye'nin bölgesel sorunlara müdahil olmadan GAP'ı biran önce tamamlaması, ikili ilişkilerle ileride doğabilecek su ile ilgili sorunları gidermenin yollarını araması, gerek ekonomik gerekse işbirliği açısından faydalı olacağı düşünülen Barış suyu boru hattı projesi şartlar uygun ise Üç Aşamalı Plan ile birlikte gündeme getirilmesi önem taşımaktadır. Ortadoğu'da GAP ile birlikte sadece Türkiye değil yanısıra bölge ülkeleri de birçok açıdan faydalanabileceğini, işbirliği oluşumunun sağlam bir dayanağı olarak gıda güvenliğinden su güvenliğine kadar birçok alanda önemli roller üstlenebileceğini söylemek mümkün gözükmektedir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Middle-East Region hasn't been stabilized since the 1st World War, despite the rebuilding activities and wars in the region have never come to end since then. In today's Middle-East Region, Turkey as a part of this unstabilized region has been progressing with a position as being sure of his security. One of the milestones of this huge progress is Southeastern Anatolia Project and took its place among the after world projects and has been taking the world's attention. Missing and diminishing of important natural resources has increased the risk of conflict and intervention to those countries in the region has been done in favor of strong countries in the framework of law grounds by hiding them behind the environmental concerns and human rights. It is very important for Turkey to solve the Southeastern Anatolia Project on a multinational platform with the neigh bowing countries without turning it into a regional problem and the region's problem about shortage of water because of this project has been tried to put in the focus of the problems. Completing the Southeastern Anatolia Project for Turkey without participating in the regional problems, looking for solutions that will arise between the neigh bowing countries about water as a result of bilateral relations are very important issues not only for economic but also for cooperation relations, thus Peace Water Pipe Line project must be emphasized with a Three-Phase Plan in the case that the conditions are favourable. Therefore it is possible to say that in the Middle-East not only Turkey but also other neigh bowing countries can make use of Southeastern Anatolia Project in many fields from nutrition safety to water safety as a signifigence of a strong cooperation composition and also can take important roles. Ill