Duygusal zeka ile örgütsel bağlılık ve bağlılığın alt formları arasındaki ilişkilerin saptanmasına yönelik ampirik bir çalışma
An emperical study of the relationship between emotional intelligence, organizational commitment and types of commitment
  1. Tez No: 144354
  2. Yazar: KUBİLAY ÖZYER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR AŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Duygusal zeka, kişinin hem kendi duygularının, hem de başkalarının duygularının farkında olması, bunları anlaması, düzenlemesi ve eylemlerinde yol gösterecek şekilde bu duyguları kullanabilmesidir. Örgütsel bağlılık, genel olarak çalışanla örgüt arasında ve çalışanın örgütten ayrılma ihtimalini azaltan, psikolojik bir bağdır. Ancak örgütsel bağlılık tek bir boyut olarak değil, üç farklı boyutta ele alınabilir. Bunlar duygusal, normatif ve zorunlu bağlılıktır. Duygusal bağlılık, çalışanın kendim örgütüyle tanımlaması, örgütün üyesi veya bir parçası olmaktan memnuniyet duymasıdır. Normatif bağlılık ise, çalışanın örgütünde kalmak için yükümlülük hissetmesidir. Son olarak, zorunlu bağlılık, çalışanın örgütte kalmanın daha karlı olduğunu veya örgütten ayrılmanın maliyetinin yüksek olacağım düşünmesidir. Bu araştırmalım genel amacı, duygusal zeka ile örgütsel bağlılık ve bağlılığın alt formları arasında ilişki olup olmadığım ortaya koymaktır. Araştırma evreni Hacettepe Üniversitesi İ.Î.B. Fakültesi akademik personelidir. Duygusal zekayı ölçmek amacıyla Schutte ve arkadaşlarının 1998 yılında hazırlamış oldukları duygusal zeka ölçeği, örgütsel bağlılığı ölçmek için ise Ailen ve Meyer' in 1990 yılında hazırlamış oldukları örgütsel bağlılık anketi kullanılmıştır. Anketleri 78 erkek ve 50 kadın olmak üzere toplam 128 katılımcı cevaplandırmıştır. Veriler SPSS programı vasıyasıyla analiz edilmiştir. Çalışmada duygusal zeka ile genel örgütsel bağlılık ve bağlılığın alt formları olan duygusal bağlılık, normatif bağlılık ve zorunlu bağlılık arasında herhangi bir ilişkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Emotional intelligence is the set of ability to monitor one's own and others' feelings and emotions, to discriminate among them and to use this information to guide one's thinking and actions. Organizational commitment is a psychological bound between organization and the employees that generally reduces the probability of the withdrawal of the employees. However, organizational should be seen as 3 different dimensions rather than being a unidimensional. These foci are affective, normative and continuance commitments. Affective commitment is the identification of the employee with the organization and his satisfaction with being part of the organization. Normative commitment is the feeling of obligation to stay in the organization. Lastly, continuance commitment is the consideration of the employee that staying in the organization will be more profitable and that the withdrawal will bring high cost to him. The main goal of this study is to look for relation between emotional intelligence and organizational commitment and subforms of the commitment. The universe of the study academic personnel of the Faculty of Administration and Economical Sciences of the Hacettepe University. Emotional intelligence scale that prepared by Schutte at all. In 1998 has been used to measure emotional intelligence. Organizational commitment questionnaire that prepared by Allen and Meyer in 1990 has been used to measure organizational commitment. 128 participant, 78 male and 50 female, have responded to the questionnaires. The data has been analyzed using the SPSS computer program. In the study, no significant relationship between emotional intelligence and general organizational commitment and subforms of commitment.