İlköğretim okulu müdürlerinin güdüleyici davranışlarına ilişkin yönetici ve öğretmen görüşleri
Opinions of administratiors and teachers on the motivating attitudes of primary school principals
- Tez No: 144355
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ü ÖZET Bu araştırma ile ilköğretim okulu öğretmenlerinin, okul müdürlerinin güdüleyici davranışlarına ilişkin algı ve beklentilerini ve okul müdürlerinin güdüleyici davranışlarına ilişkin kendi algı ve beklentilerini, bu algı ve beklentilerin bireysel ve mesleki özelliklerine göre ne derece farklılık gösterdiğini saptamak amaçlanmaktadır. Araştırmada, yöneticilerin güdüleyici davranışlarına ilişkin olarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket, veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araç 49 maddeden oluşmakta ve beş dereceli Likert ölçeği tipindedir. Araştırmanın evrenini, Tokat Merkez, Pazar, Artova, Almus ilçelerinde çalışan öğretmen ve okul müdürleri oluşturmaktadır. 297 öğretmen 42 okul müdürü anketi cevaplandırmışlardır. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde, ortalama, standart sapma, t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmış, varyans analizinde değişkenler arasındaki farkın kaynağı Scheffe anlamlılık testiyle bulunmuştur. Araştırmada şu bulgulara ulaşılmıştır: 1.ilköğretim okulu öğretmenlerinin, okul müdürlerinin güdüleyici davranışlarına ilişkin algıları, İlköğretim okulu müdürlerinin kendi güdüleyici davranışlarına ilişkin algılarından daha düşük düzeyde görülmektedir. 2.ilköğretim okulu öğretmenlerinin, okul müdürlerinin güdüleyici davranışları göstermelerine ilişkin beklentilerinin genelde“çoğu zaman”ve“her zaman”arasında algılandığı görülmektedir. Bu bağlamda öğretmenlerin okul müdürlerinden güdüleyici davranış görme beklentileri oldukça yüksektir. 3.ilköğretim okulu öğretmenlerinin ve müdürlerinin güdüleyici davranışları gösterme derecelerine ilişkin beklentileri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.İÜ Beklenti noktasında öğretmenlerle müdürlerin beklentilerinin benzer olduğu söylenebilir. 4.ilköğretim okulu öğretmenlerinin okul müdürlerinin güdüleyici davranışlarına ilişkin algıları, cinsiyetlerine, öğrenim durumlarına ve mesleki kıdemlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. 5.ilköğretim okulu öğretmenlerinin okul müdürlerini güdüleyici davranışları gösterme derecelerine ilişkin beklentilerinde, cinsiyetlerine ve öğrenim durumlarına göre belirgin bir farklılık görülmemekte iken, kıdemlerine göre anlamlı farklılıklar görülmektedir, 20-29 yıl arası kıdeme sahip öğretmenlerin, 1-9 yıl arası kıdemi olanlara ve 10-19 yıl kıdemi olanlara göre beklenti düzeylerinin daha fazla olduğu görülmektedir. 6.ilköğretimokulu öğretmenlerinin algıları ile beklentileri arasında, anlamlı bir farklılıkgörülmekte iken, okul müdürlerinin kendi güdüleyici davranışlarına ilişkinalgı ve beklentileri arasında anlamlı bir farklılık görülmemektedir. 7.ilköğretim okulu müdürlerinin güdüleyici davranışlarına ilişkin algı ve beklentilerinde, öğrenim durumlarına, mesleki kıdemine ve eğitim yönetimi alanında uzmanlık eğitimi almalarına göre anlamlı bir fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY This study aims at determining the perceptions and expectations of primary education teachears related to the degree at which their own school principals display their motivating behaviours, and the principals'ovvn perceptions and expectations related to the degree at vvhich they display their motivating behaviours, and the extent of difference which these perceptions and expectations indicate with respect to individual and professional characteristics. in this research, the questionnaire developed by the researcher as to administrators' motivating attitudes was utilized as a means of collecting data. This survey consists of 49 items and is a type of 5 scale criterion. This study covers the teachers and the principals working in primary schools in Pazar, Artova, Almus and the central county of Tokat province. 297 teachers and 42 principals responded to the survey. Mean, standard deviation, t-test, and öne way varience analysis were used to analyze the data collected in the study. The source of difference betvveen the variables in variance analysis was found using Schefle significance test. The following findings were obtained in the study. 1.The perceptions of elemantary education teachers related to the degree at vvhich their own school principals display their motivating behaviours were at a lovver level than primary education principals' perceptions related to the degreee at vvhich they display their own motivating behaviours. 2.The expectations of elemantary education teachers related to the degree at vvhich their own school principals display their motivating attitude were generally between“often”and“alvvays”, therefore, teachers' expectations to receive motivating behaviours from their own school principals are high.V 3.There wasn't a significant difference between the expectations of the teachers and the principals with respect to the degree at vvhich they display motivating behaviours. it can be said that the expectations of the teachers and the principals are high in relation to expectation. 4.The perceptions of the teachers related to the degree at which their own principals display motivating behaviours didn't show a significant difference regarding the teachers' sex, education status, and professional sinority. 5.VVhile the expectations of the teachers related to the degree at vvhich they display behaviours motivating their own principals didn't indicate an evident significance regarding their sex and education status, there was significance with respect to professional sinority. The teachers with 20-29 years sinority had a higher expectation level compared to those with 1-9 years sinority and 10-19 years sinoritiy. 6.VVhile there was a significant difference between the teachers' perceptions and expectations, there was no significant difference betvveen the perceptions and expectations of principals related to the degree at vvhich they display their own motivating behaviours. 7.The perceptions and expectâtions of principals related to the degree at which they display their own motivating behaviours didn't show a significant diffirence in relation to their education status, professional sinority and expertise education in education manâgement field.