Alıntı imgeler
Quoted images
- Tez No: 144356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Alıntı imgeler başlığını taşıyan bu tez eseri raporunun amacı; bireysel çalışmalarda yaratma sürecini zenginleştiren almtı imgelerin uygulamalı çalışmalara yansımalarını incelemek ve kuramsal çalışmalarla beraber çözümlemektir. Raporun giriş bölümünde almtı imge kavramı kısaca açıklanmıştır.Her çağdaki sanatsal yaratımın özellMerinin, kendi ifadesi olduğu toplum tasarısıyla nedensel bir bağlantı içerisinde bulunduğu göz ardı edilmeyerek; modernizm ve postmodernizm sürecindeki imge alıntılama olgusuna kısaca göz atılmış, farklılıklar vurgulanmaya çalışılmıştır. Bireysel çalışmalarda almtı imgeler konusuna getiren sürece kısaca değinilmiştir.“Almtı ve kolaj”başlıklı birinci bölümde rapor kapsamındaki uygulamalı çalışmalarda kolaj tekniğinin ağırlık kazanmasından dolayı, sanatta kolaj tekniğinin ortaya çıkışının alt yapısı olan endüstrileşme ve parçalanmanın oluşturduğu psikolojiye değinilmiş; yaşamsal boyut incelenerek, sanatsal pratiğe yansımaları ve kolaj tekniğinin ortaya çıkışı ve değişimi açıklanmıştır. Bireysel çalışmaların analizi yapılırken sanat tarihinde değişik akımlarda yer alan ve kolaj tekniği kullanan sanatçılardan örnekler verilerek, almü yapmaktaki amaç farklılıkları vurgulanmaya çalışılmıştır.“Geleneksel, antik, primitif sanatlardan sanata”başlıklı ikinci bölümünde ise; Baü dünyasına yabancı kalmış halkların sanat ve etnografik eserlerinden alıntılar yapan sanatçılardan, bireysel çalışmadan örnekler verilmiştir. Özellikle bu eserlere karşı ilginin 19. yy'da artmasının alt yapısına ve sanata değişik bir bakış açısı getirmesine kısaca değinilmiştir.“Popüler kültürden sanata”başlıklı üçüncü bölümde ise; popüler kültür kavramına kısaca değinilmiştir. Bireysel çalışmalarla birlikte popüler kültürdeki imgelerden alıntılar yapan sanatçılardan örnekler verilmiştir.“Plastik sanatlardan almtı”başlıklı dördüncü bölümde almtı ve kopyanın farkı vurgulanmaya çalışılmıştır. Ayrıca Modernizm postmodernizm sürecinde başka11 sanatçıların eserlerinden alıntılar yapan sanatçılardan da örnekler verilerek, ortak noktalar ve amaç farklılıkları vurgulanmaya çalışılmıştır. Sonuç kısmında kuramsal çalışmaların uygulamalı çalışmalara yansımalarına değinilmiş; uygulamalı çalışmalarda batının kaynaklarından alıntılar yapıldığı ve bundan sonraki çalışmalarda doğunun kaynaklarına, minyatürlere yönelme düşüncesinin oluştuğu belirtilmiştir. Kolaj tekniği yerine serigrafi ve transfer teknikleri uygulayarak daha büyük ebatlı çalışmalar yapma düşüncesinin oluştuğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis report titled 'Quoted Images' aims at delineating the reflections on applied works buy the quoted images that enrich the creative process in individual Works, and analyze the same conjunction with the theoretical studies. For this purpose,a number of written and visual examples were given whithout a chronological order from many artists who Works by image quotations in the history of arts, and it was tried to analyze the different purposes of image quotation in context of the individual Works. The concept of quoted image is briefly explained inthe introduction of this report. Keeping in mind that the features of artistic creation in each era have a causal relation with their expressed community design, the image quotation in the modernism and postmodernism processes is briefly discussed in an attempt to emphasize the differences. The process extending to the quoted images in individual Works is superficially discussed to answer why questions. The first chapter titled ' quotation and collage images' discusses the psychology induced by the industrialization and disintegration that lie under emergence of the collage technique in art due to the increasing use of collage tecniques in the applied works, and the vital dimention is dicussed to explain its reflections on the artistic practices and the emergence and change of the collage techniques. As the individual Works are analyzed, a number of examples are given from the artists who use collage techniques in different movements in the history of arts in order to point out the different purposes of quotation. m the second chapter titled ' to the art from traditional,antique and primitive arts', some samples of individual works are given from the artists who make quotation from the artistic and ethnographic works of the peoples that remained far from the West. In particular, it is discussed the reasons of increasedIV interest on such works in the 19th century,and the diferrent approach brought to the art by this factor. The third chapter titled ' to the art from the popüler culture ' covers a short reference to the concept of popular culture. Some examples are given from the artists who quotes images of popular culture in addition to their individual works. And the fourth chapter 'quotation from plastic arts' tries to point out the difference between quotation and reproduction. Furthermore, examples are give even from the artists who make quotation from the works of other artists in the modernism postmodernism process in order to point out their comman approaches and different purposes. In the result part reflections of theoretical studies to individual studies has been mentioned. In individual studies they have quoted from western sources. And the idea of using serigrafi and transfer technique instead of collage technique has been formed. By this way, making work of art with bigger dimetions will be possible.