Televizyon jeneriklerinde kurum logosunun kullanım sorunları ve XTV kanalı için jenerik uygulamaları.
The Problems of using company logos on television generics and generic applications for XTV channel
  1. Tez No: 144357
  2. Yazar: BARIŞ ATİKER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İNCİLAY YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Her alanda yoğun rekabetin yaşandığı günümüzde televizyon yayını yapan kurumlar, yayınlarında kendi kimliklerini öne çıkartarak rakiplerinden ayrılmayı ve hedef kitlelerine daha etkili ulaşmayı amaçlamaktadırlar. Bu nedenle bu kurumların logoları, özellikle televizyon jeneriklerinde sıkça görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, televizyon jeneriklerinde kurum logosunun kullanım sorunlarını incelemek ve yeni çözüm önerileri getirmektir. Çalışmanın birinci bölümünde, televizyon grafiklerinin tarihsel gelişim süreci, grafik tasarımcıya getirdiği sınırlılıklar ve kullanım amaçları araştırılmıştır. İkinci bölümde, ekranda en sık görülen grafikler olan televizyon jenerikleri, kurum logosunun kullanım biçimleri açısından incelenmiştir. Üçüncü bölümde, yakın zamanda hem kurumsal kimliklerinde hem de televizyon jeneriklerinde köklü değişimlere giden TRT, Show TV ve TV8 kanallarının, kurum logolarını jeneriklerinde kullanım biçimleri incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde ise, gerçekte varolmayan XTV adındaki bir kanal için logo ve jenerik uygulamaları hazırlanarak bu uygulamaların analizleri yapılmıştır. Çalışmanın sonunda, televizyon jeneriklerinin teknolojik ve kültürel yeniliklerle sürekli değişim gösterirken, televizyon izleyicisi üzerindeki etkisini de arttıracağı belirlenmiştir. Bu nedenle televizyon kurumları sadece yayın içeriğine değil, sunumun görsel kalitesine ve jeneriklerde kurum logosunun kullanımına da gereken özeni göstermelidir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In todays competing world, television companies seperate themselves from their competitors by bringing their identities foreground and trying to reach their target market more effectively. For this reason, their logos can be seen on the television generics frequently. This study intends to examine the problems of using company logos in television generics and to offer new solutions. In the first chapter of this study, television graphics have been examined by their historical background, their limitations to the designer, and their purpose of use. In the second chapter, television generics have been examined according to the ways of expressing company logos. In the third chapter, TRT, Show TV and TV8 channels, which have changed their corporate identity and television generics lately, have been examined according to the use of their new logos on television generics. In the fourth and last chapter, some logo and television generics have been designed and analysed for a non-existing TV channel, XTV. As a conclusion, it has been understood that as the television graphics will be changing by the technological and cultural innovations, they will keep improving their effects on the television viewer. For that reason, television companies not only should pay more attention to their content but also to the quality of visual presentation and expression of the company logo on their television generics.