İstanbul salon sergileri ve sergileme geleneğinin oluşumuna katkıları
Istanbul saloon exhibitions and their contribution to the tradition of exhibition
  1. Tez No: 144373
  2. Yazar: AYŞE ESRA KIVANÇ
  3. Danışmanlar: DR. PELİN ŞAHİN TEKİNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET İstanbul Salon Sergileri ve Sergileme Geleneğinin Oluşumuna Katkıları adlı tezin, bu bölümde kısaca özeti yapılmaya çalışılacaktır. Bilindiği üzere Osmanlı İmparatorluğu, kısaca batılılaşma dönemi denen süreçte pek çok alanda yenilikler yapmıştır. Siyasi olduğu kadar sanatsal alanda da değişimlerin yanısıra, geleneksel resim sanatından uzaklaşarak, tuval resmine geçiş sağlanmıştır. Esas itibariyle yeni teknik ve bilginin gerekli görüldüğü bu oluşum için sarayın desteği önemli bir etken olmuştur. Gezi amaçlı veya saray tarafından davet edilen yabancı sanatçıların İstanbul'a gelişi, askeri okullardan resim ve perspektif derslerim alarak mezun olan ilk ressam kuşaklan ve İstanbul'da yaşayan Levanten ve gayrimüslimlerin sanata olan ilgisi ve 1883'te açılan Sanayi-i Nefise Mektebi, Osmanlı İmparatorluğu' nun değişen sanat anlayışına etken olmuştur. 1901-1903 yıllarında düzenlenen İstanbul Salon Sergileri, değişen Osmanlı Sanatı'mn somut bir örneğidir. Sanayi-i Nefise Mektebi'ne hizmet amaçlı olarak, aynı okulun hocaları ve yabancı elçi mensupları tarafından, her yıl düzenlenmesi kararlaştırılan sergilerin yansıttığı izlenim; katılımcıları bakımından“kozmopolit”bir İstanbul, teşhir edilen eserler bakımından ise el işleri, mimari ve gravür (hakkaklık) gibi geleneksel, resim ve heykel gibi Batılı bir içeriğe sahip sanat çeşitliliğinin olmasıdır. Sergileme geleneği içinde bakıldığında sergilerin; katılımcı ve eser sayısı çokluğu, Salon Sergileri adı altında bir geleneğin başlatılması düşüncesi ve Ulusal Osmanlı Resim ve Heykel kurulma fikrinin oluşması açısından 1873-1901 arasıOsmanlı Resim ve Heykel kurulma fikrinin oluşması açısından 1873-1901 arası düzenlenen sergilerden farklı bakış açısını göstermektedir. Farklı bakış açısı, Batılı ve Doğulu yazarların sergi eleştirilerinde de görülmektedir. Bundan ötürü de İstanbul Salon Sergileri dönemin önemli sanat olayıdır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Istanbul Saloon Exhibitions and their contribution to the tradition of exhibition is summarized shortly in this part. As it is known, the Ottoman Empire made innovations in many branches during the period called“westernization”. Beside changes in politics as well as arts, a progress was made towards painting, leaving the traditional miniature art. Fundamentally, the support of the Palace had been an important factor for the phenomena for which new technics and knowledge was needed. Excursion of the foreign artists in Istanbul and their being invited to Istanbul, first artist generations which had taken perspective and painting graduated from military schools, the interest of the laventens and minorities living in Istanbul to art, and Sanayi Nefise Mektebi built in 1883 had effected the changing understandings of art. Istanbul Saloon Exhibitions which were hold in 1901-1903 are the concrete samples of the changing Ottoman Art. The impression created by the exhibitions which were decided to be arranged every year in order to serve Sanayi-i Nefise Mektebi by the teachers of the same school and foreign delegates is that it is cosmopolit in point of its attendants and it has variety in art including a context which is traditional on the point of the works exhibited such as hand crafts, architecture and engraving (hakkaklik) and which is western on the point of works such as painting and sculpture considered whithin the tradition of exhibition. These exhibitions presents a different points of view from those arranged between 1873 - 1901 in terms of numerous attendants and works, the attempt to start a tradition titled“Saloon Exhibitions”, the idea to form the National OttomanIV a tradition titled“Saloon Exhibitions”, the idea to form the National Ottoman Painting and Sculpture had been mentioned in the arrangement of the exhibition. A different points of view was a connection with the foreign and Ottoman critiques. So, Istanbul Saloon Exhibitions were important phenomenon.