Gençlerin satanizm ve buna bağlı intihar olaylarına yaklaşımları
The Youth's approaches to satanism and associated suicides
  1. Tez No: 144372
  2. Yazar: DEMET ALKULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TOMANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Ill ÖZET "Gençlerin Satanizm ve Buna Bağlı İntihar Olaylarına Yaklaşımlarf'nı inceleyen bu çalışmada amaç, gençlerin içerisinde bulundukları sorunların, ailesel ve kişisel özelliklerinin, ailesel ve sosyal ilişkilerinin, ilgi ve beğenilerinin neler olduğunu saptamak ve bu sorunlarla satanizm ve buna bağlı intiharlara yaklaşımları arasında bir ilişkinin olup olmadığım ortaya çıkarmaktır. Bu amaca yönelik olarak araştırmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma kapsamına Çankaya Üniversitesi'nin İngilizce Hazırlık ve Hukuk Fakültesi'nin birinci sınıflarında okuyan ve Hacettepe Üniversitesi'nin İngilizce Hazırlık ve Edebiyat Fakültesi'ne bağlı Sosyoloji, Felsefe, Tarih ve Psikoloji Bölümleri'nin birinci sınıflarında okuyan, 16-21 yaş aralığmdaki gençler dahil edilmiştir. Ancak ankete katılan toplam 545 öğrenci içerisinde, 22 yaş grubundaki gençlerden de katılım olduğu görülmüş ve bu nedenle bu yaş grubu da araştırma kapsamına dahil edilmiştir. Soru kağıdı uygulamasında sınıflar, rastgele seçim yöntemine göre belirlenmiştir. Araştırmacı tarafından hazırlanan soru kağıdına gençlerin verdiği cevaplar, khi-kare analizine göre çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study which investigates“The Youth's Approaches to Satanism and Associated Suicides”aims at determining the problems the young people have, their personal and family characteristics, their family and social relations and what their areas of interest and their predilection (likes) and dislikes are. Moreover, it intends to discover whether there is a connection among the issues mentioned above, Satanism and associated suicides. In the research, the relational scanning model has been used. The research includes students from Çankaya University (English Preparatory Class students and first year Law students) and students from Hacettepe University (English Preparatory Class students and first year Sociology, Philosophy, History and Psychology students) who are aged between 16 and 21. However, in 545 students who have answered the questionnaire, there have been students who were 22 years old so they were left out of the research. In the application of this survey, classes were chosen randomly.