Galata Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi çinileri
The Tiles of Galata Surp Krikor Lusavoriç Church.
  1. Tez No: 144387
  2. Yazar: ZEYNEP TİŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ YENİŞEHİRLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada 18. yy'a ait Kütahya, Tekfur Sarayı, Hollanda, İtalya, Tunus çinileri ve Çin porselenlerinin bulunduğu Galata Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi içerisinde kullanılan çiniler ele alınmaktadır. Kitabesine göre ilk yapım tarihi olarak 1436 yılı geçen kilise, 1888 yılma kadar çeşitli bakım ve onaranlar geçirmiştir. 1731 yılında tamamen yanan kilise, 1733 yılında yeniden yapılmıştır. Bu yapım esnasında kilise süslemesinde çini kullanmama yer verilmiştir. İlk kaplanan çiniler Kütahya üretimi çinilerdir. Diğer üretim merkezlerine ait çiniler sonradan kaplanmışta 1958 yılında istimlaka uğrayan kilisenin tamamen yıkılması sonucu çinilerin büyük bir bölümü kırılmış, sağlam kalabilen örnekler kilisenin 1962-65 yıllarındaki yeniden yapımında değerlendirilmiştir. Kınlan parçalar ise depoya kaldırılmış, günümüze kadar bir araştırma konusu olmadığı için neredeyse unutulmuştur. Çalışma, 18. yy çini örneklerinin bulunduğu Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi duvar çinileri ve depo çinilerini kapsamaktadır. Kilisede, Kütahya, Tekfur Sarayı, Hollanda, İtalyan ve Tunus çinilerinin yanı sıra Çin porselenleri bulunmaktadır. Çalışmanın amacı, daha önce üzerinde araştırma yapılmamış, hatta bazı örnekleri bilinmeyen 18. yy Osmanlı ve diğer üretim bölgelerine ait çinilerin bulunduğu Galata Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi çinilerini smıflandırmak, bütün örneklerin malzeme, teknik, desen, renk ve kompozisyon özelliklerini belirlemektir. Çoğu henüz bilinmeyen parçalardan oluşan bütün örneklerin belgelenmesi ve benzer örneklerin tespit edilmesi bu alanda yapılacak araştırmalara bir yenilik getirmesiyle konuya farklı bir boyut kazandırmıştır. Çalışmamızda kilisede bulunan duvar çinileri ve depoda bulunan çiniler iki farklı bölümde değerlendirilmiş, farklı kompozisyona sahip 34 örnek katalog sistemi içerisinde belli bir şemaya bağlı kalmarak tanıtılmıştır.Ill Mevcut kaynak ve yayınlardan elde edilen bilgiler doğrultusunda, bazen de çinilerin arkasında bulunan yazıların yardımı ile bütün çinilerin üretim merkezleri belirlenmiştir. Kilisede kullanılan örneklerin büyük bir bölümünü oluşturan Kütahya çinilerinin başlangıcı, gelişim evreleri, malzeme ve teknik özellikleri, kullanılan formlar, renk ve süslemeler dönemlerine göre ele alınmıştır. Türk çini sanatının önemli bir evresi olan Tekfur Sarayı üretimi çiniler sağlam şekilde olmadıklarından depoda bulunmaktadır. Tekfur Sarayı çinileri ayrı bir başlık altında incelenmiş, bu devirde üretilmiş çinilerin genel özellikleri belirlenerek, mevcut yapılarda bulunan örneklerden benzer kompozisyonlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Diğer örnekleri oluşturan Hollanda, İtalya, Tunus ve Çin üretimleri ayrı ayrı başlıklar altmda ele alınmış, benzer teknikler ile yapılan (Maiolika) üretiminin tarihsel gelişimi incelenmiş, bu teknik ile yapılan üretimlerin bölgesel üslupları ele alınmıştır. Az sayıda olmasma rağmen farklı bölgelerde üretilmiş örneklerin bir arada bulunduğu Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi çinileri, dekoratif olması ve taşmabilirliği sayesinde kıtalararası bir ticaretin sonucu aynı mekanda bir arada bulunmaktadır. Kilisede kullanılan çinilerin yanında, depoda bulunan kırık çiniler, bize malzeme, teknik ve kompozisyon özelliklerini karşılaştırma olanağı sağlamıştır. Bazı kırık örnekler üzerinde yapılan ve devam edecek olan teknik analizler 18. yy seramik teknolojileri hakkında yeni bilgiler edinmemizi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study we take into consideration the tiles of Kütahya, Tekfur Sarayı, Holland, Italy, Tunus and China porcelain, belonging to the 18th century which have been used in Galata Surp Krikor Lusavoriç Church. According to the epitaph the church had been constructed in 1436 and it had numerous maintenance till 1888. It had been completely burnt in 1731 but recon structed in 1733. In reconstruction tile had been used in decoration. First plated tiles were Küahya productions. The other tiles belonging to the different production centers had been plated later. The church had been expropriated destroyed and in 1 958 and as a result the most of the tiles were broken. The unbroken ones were evaluated during the reconstruction in 1962-65. The broken pieces were put in a store and were almost forgotten since there was no research. The study, covers the wall tiles and store tiles of 18th century examples of Surp Krikor Lusavoriç Church. There are Kütahya, Tekfur Sarayı, Holland, Italian and Tunus tiles in addition the Chinese porcelain in the church. The aim of the study, is to classify and to indicate the structure, technical, design, color and material specifications of tiles of the 18th century belonging to the Ottoman and other production regions in the Galata Surp Krikor Lusavoriç Church.The subject has gained a different dimension in the research by indicating the similiar samples and to document them so it will gain a novelty. The wall tiles being in the store have been evaluated in two different parts and introduced in a known 34 samples catalog which have a different composition. The production centers of the tiles have been indicated in the light of the infor mation obtained from the present sources and publications, sometimes because of the inscriptions behind the tiles. The starting point of the Kütahya tiles, improvement stages, material and tech-nical specifications, the employed forms, colors and decorations have been taken into consideration according to their periods. The production of Tekfur Sarayı tiles which is an important stage of Turkish tile art are kept in the store because they are not in complete positions. The tiles of Tekfur Sarayı have been studied in a different title, similiar compositions being indi cated by the help of the samples used in the present constructions. The Holland, Italian, Tunus and Chinese productions composed the other sam ples and the historical improvement of Maiolika have been studied and the technics of production are taken into consideration in regional style. The Surp Krikor Lusavoriç Church tiles which are the samples of the produc tions of different regions though not numerous are at the same place because of being decorative, portable and the subject of the international commerce. Besides the tiles being used in the church, the broken tiles have been given us the chance of the pos sibility to compare the composition properties. The technical analysis employed and will continue to be employed on the broken samples will provide us the new informa tions.