Görsel sanat eserlerine yönelik sergileme mekenlarının sergileme tasarımındaki esneklik ve değişebilirlik kavramları.
The Flexible and variable design concepts base on the exhibition spaces for the visual arts.
- Tez No: 144386
- Danışmanlar: DOÇ. MÜGE BOZDAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Görsel sanat eserlerine yönelik sergileme mekanlarının tasarımındaki esneklik ve değişebilirlik kavramlarını araştıran tez çalışması dört bölümden oluşmuştur. Tasarımda esneklik ve değişebilirlik kavramlarının ele alındığı birinci bölümde konuyla ilgili tanımlamalar, esneklik ihtiyacının nedenleri, kullanıcı gereksinmeleri, bugünkü tasarım anlayışı içinde esneklik ve değişebiliriiğin yeri, esneklik kavramının sınıflandırılması, esneklik ve değişebilirliğin mekan kurgusu içindeki uygulanma şekilleri, esnek ve değişebilirlik özellikleri içeren sergi mekanları bağlamında incelenmiştir. Görsel sanat eserlerinin sergilenmesine yönelik mekanlann araştırıldığı ikinci bölümde, sergi mekanlarının çeşitleri, tanımları ve sergileme yöntemleri açısından, sergi mekanlarının gereksinimleri, kullanıcı gereksinmeleri, fiziksel gereksinmeler, psiko-sosyal gereksinmeler, müzeografık gereklilikler ve sergileme mekanları içinde görsel sanat eserlerinin yeri irdelenmiştir. Üçüncü bölümde, görsel sanat eserlerinin sergilenmesine yönelik mekanların esnek ve değişebilirlik başlığı altındaki şekillenişi, mimari açıdan mekan verileri, kullanım şekli, sergilemede yönlendirme, mekana ait anlamsal özellikler, mekana ait biçimsel özellikler, algılama bağlamında bilime ait özellikler, görsel sanat eserlerinin sergilenmesine yönelik mekanların tasarımında esnekliğin ve değişebilirliğin yeri örneklerle beraber incelenmiştir. Dördüncü bölümde bu araştırma sonunda varılan sonuçlar ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research, which has been studied as an approach to the flexible and variable design concepts base on the exhibition spaces for the visual arts, consists of four chapters. In the first chapter; the flexibility and variability concepts in design has been explained. Definitions about the subject, reasons for the necessity of flexibility, needs of users, situation of the flexibility and variability in today's design, classification of the flexibility concept and exhibition spaces which have these concerns are researched. Exhibition spaces for the visual arts are researched in the second chapter. Kinds and definition of exhibition spaces, methods of exhibiting, necessities of exhibition spaces, physical and sociological necessities, situation of visual arts in the exhibition spaces has also been researched in this chapter. In the third chapter, development of exhibition spaces for the visual arts, under the title of flexible and variable design. Space datum in architectural point of view, orientation in exhibition spaces, semantic characteristics of space, formal characteristics of space, scientific characteristics base on perception, the flexible and variable design concepts base on the exhibition spaces for the visual arts has been researched in this chapter. In the fourth chapter conclusion has been exposed according to these researches.