Stratejik maliyet yönetimi
Strategic cost management
- Tez No: 144388
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İPÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Dünya'da yaşanan hızlı teknolojik gelişmeler her alanda kendini göstermiş ve mevcut kullanılan teknikler, işletme yöneticilerinin stratejik kararlar alabilmesi için gerekli bilgileri sağlamada yetersiz kalmıştır. Bunun sonucunda da yeni maliyet ve yönetim muhasebesi yaklaşımları keşfedilmeye başlanmıştır. Ürünlerin en düşük ve en doğru maliyetle hızlı bir şekilde pazara sunulmasını hedefleyen bu yaklaşımlar tüketicilerin beklentilerini en üst düzeyde karşılamayı amaçlamaktadırlar. Stratejik Maliyet Yönetimi, işletmelerin üretim yöntemlerinde, personel politikalarında ve muhasebe sistemlerinde önemli değişikliklerin yapılmasına neden olmuştur.. Bu çalışmanın amacı Stratejik Maliyet Yönetimi tekniklerini incelemek, bu teknikleri uygulayan ve uygulamayan firmalar arasında fark olup olmadığını tespit etmektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, maliyet muhasebesi ve Stratejik Maliyet Yönetimiyleilgili kavramları ana hatlarıyla açıklamıştır. İkinci bölümde geleneksel sistemlerin yetersizliği nedeniyle ortaya çıkan yeni yaklaşımlar üzerinde durulmuştur. Yaklaşımların tanımlanması, yararlan ve yetersizlikleri ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde, İMKB'de işlem gören firmalardan bu tekniği uygulayanlar ile uygulamayanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olup olmadığı analiz edilmiştir. Sonuçların değerlendirlmesiyle birlikte çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The fast technological developments in the world can be observed in all fields and the present techniques have been insufficient for business managers to gain the necessary information they need to make strategical decisions. New cost and administration accounting approacnes that aim to put the products in the market in the lowest and the most precise price aim to fullfill the expectations of the consumers. Strategic cost management has made it possible for corporations to make important changes in production techniques, staff policies and accounting systems. The aim of this study is to discuss strategic cost management techniques and to identify if there is a difference between the firms that apply these techniques and the ones that do not apply these techniques. The study consists of three parts. The first part explains the notions related to cost accounting and strategic cost management. The second part focuses on the new approaches that occur as a result of the insufficiency of traditional systems. The approaches are defined and the advantages and insufficiencies are explained. In the third part, it is analysed whether there is a meaningful difference in the statistical sense between the firms processed in the İMKB, this technique and the ones that do not apply this technique. The study is completed with the evaluation of the results.