Yaşın ilerlemesiyle endometriyumda meydana gelen yapısal değişiklikler
Structural changes related to advancing age in endometrium
- Tez No: 144413
- Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yaşın ilerlemesiyle endometriyum'da yapısal değişiklikler olaylanır. Bu değişikliklerin doğurganlık üzerinde etkili olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada da değişik yaş gruplarındaki sıçanların endometriyum dokularının ince yapı düzeyinde incelenmesi ve yapısal değişimlerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmada, değişik yaş gruplarından 15 adet Wistar Albino cinsi dişi sıçanlardan 5 grup oluşturuldu. 1. grup: yenidoğan (n=3), 2. grup: doğum sonrası 5. hafta (n=3), 3. grup: doğum sonrası 7. hafta (n=3), 4. grup: doğum sonrası 3. ay (n=3), 5. grup: 12 ay (n=3). Alman uterus doku örnekleri alışılmış elektron mikroskobik izleme yöntemlerinden geçirilerek araldite gömüldü. Alınan yarı ince kesitler toluidin blue ile boyanarak Olympus foto ışık mikroskopta değerlendirilirken, işaretlenen bölgelerden alman ince kesitler Carrl Zeiss EM900 mikroskopta incelenerek, resimlendirildiler. Yapılan elektron mikroskobik incelemelerde yenidoğan grubunda henüz erişkin endometriyum yapısı izlenemezken, 5. haftadan itibaren yapının erişkin düzene ulaştığı saptandı. 7. hafta ve sonraki evrelerde doku genelinde apoptozisin arttığı, ayrıca bazal membran kalınlığında da artış olduğu ilgiyi çekti. Sonuç olarak; yaşa koşut endometriyum'da en belirgin değişikliklerin bazal lamina ve stromada olduğu saptanmış olup, bu değişikliklerin yaşa bağlı doğurganlık ile ilişkili olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Morphological changes in endometrium occurs while increasing with age. These changes thought that effect on fecundity. In this study we aimed to show morphological changes in thick conformation level of endometrial tissue in different age groups of rat. In this study, 15 Wistar albino female rat put in 5 different groups according to their ages. 1. group: Newborn ( n=3 ), 2. group: 5 week ( n=3 ), 3. group: 7 week (n=3), 4.group: 3 month (n=3), 5. group: 12 month (n=3). These taken uterus tissue samples burned in araldite after examination with electron microscope while half thick cross sections are painted with toluidin blue and examined with olympus photo light microscope, thick cross section taken from marked areas, examined on microscop Carrl Zeiss EM 900 and photographed. We show that there is no adult endometrial conformation in new born group on the other hand starting with 5th week, endometrial conformation reached to adult level. Starting with 7th week apoptosis and also basal membran thikness increase in these tissues. As a result, we show that the most difinite changes occurs in basal lamina and stroma, and these changes effected by fecundity related with age.