Tip 2 diyabetli hastalarda genotoksik etki ile GSH düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assessment of the relation between genotoxic effect and GSH levels in patients with tip II diabetes mellitus
- Tez No: 144414
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ŞARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
93 VI.OZET Bu tezin amacı tip II diyabet hastalarında plazma redüklenmiş glutation (GSH) düzeyi ile oksidatif DNA hasarı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Diyabet hastalığı oksidatif stresin artmasıyla karakterizedir. Lipit peroksidasyon ürünlerinin plazmada yüksek konsantrasyona çıkması bu olayı indükler. Ayrıca antioksidan defansın azalması, oksidatif glukasyon ve enerji metabolizmasında meydana gelen değişiklikler reaktif oksijen türlerinin (ROS) oluşumunu arttırmaktadır. Araştırmamızda hasta grubunda 50 (23 kadın, 27 erkek; yaş ortalaması 62±10) kontrol grubunda 46 (15 kadın, 31 erkek; yaş ortalaması 58±ıi) sağlıklı birey yer aldı. Hasta grubunda yer alan bireyler en az 7 seneden beri tip II diyabet hastasıydı. Bireylerin plazma GSH seviyeleri DTNB reajanı kullanılarak spektrofotometrik yöntemle ölçüldü. Oksidatif DNA hasarı ise Alkali COMET testi ile araştırıldı.
Özet (Çeviri)
-95 VII.SUMMARY The aim of this thesis is to investigate the relation between the level of plasma reduced glutathione (GSH) and oxidative DNA damage in type II diabetes patients. The diabetes desiase is characterized by the increase of oxidative stress. The increase of lipid peroxidation products in plasma to high levels induces this event. On the other hand decrease of antioxidant defense, oxidative glycation and changes in energy metabolism increases the development of reactive oxygen spaces (ROS). 50 diabetic patients (23 women, 27 men; mean age=62±10) and 46 healthy control subjects (15 women, 31 men ; mean age 58±1 1) have been examined in this study. The patients in diabetics group have a diabetes history of at least 7 years. Plasma GSH levels of the individuals have been measured spectrophotometricly using reagent of DTNB. The oxidative DNA damage is determined by the alkaline COMET assay.