İşitme engelli güreşçilerin fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of physical and physiological parameters of the hearing handicapped wrestlers
- Tez No: 144412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GÖKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
84 ÖZET Bu çalışmanın amacı 2005 'te işitme engelliler olimpiyat oyunlarına katılacak serbest ve greko-romen güreş milli takımı ve yedek sporcuların bazı fiziksel ve fizyolojik kapasitelerinin analizini yaparak, serbest takımla greko romen takımını ve takıma giren asil sporcularla takıma giremeyen yedek sporcuları karşılaştırmaktır. Bu çalışmaya, yaş ortalamaları 26.25±5.99 yıl, boy ortalamaları 170.95±9.25 cm, vücut ağırlıkları ortalamaları 76.600±14.658 kg olan Güreş Milli Takım kampında yer alan takıma giren 7 serbest sitil, 7 greko-romen sitil güreşçi ile takıma giremeyen 6 yedek güreşçi gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada deneklerin yaş, boy, vücut ağırlığı, antrenman yaşı, vücut kompozisyonu, somatotip, vücut yağ yüzdesi, görsel reaksiyon, esneklik, sağ ve sol el kavrama kuvveti, sırt ve bacak kuvveti, aerobik ve anaerobik güç, akciğer fonksiyonları, denge, istirahat kalp atım sayısı, kan basıncı gibi bazı fiziksel ve fizyolojik özellikleri ölçüldü. Serbest ve greko-romen stil güreşçiler arasındaki farka bağımsız gruplarda“t”testi ile bakılmıştır. Asil ve yedek güreşçiler arasındaki farka da bağımsız gruplarda“t”testi ile bakılmıştır..
Özet (Çeviri)
86 ABSTRACT The purpose of this study was to analyse the physical and physiological parameters of the hearing handicapped wrestlers who were in free style and greco- roman national team who would compete in 2005 Hearing Handiccaped Olympic Games and substitute wrestlers, and to make comparisons between free-style national team and greco-roman national team and between the athletes who were in national team and who were substitutes. The subject group of this study is composed of hearing handiccaped wrestlers who were in national team camps, whose mean age was 26. 25±5. 99- year, whose height mean value was 170.95±9.25 cm and whose body weight mean value was 76.600±14.658 kg and they are selected in national team. 7 of them in free style, 7 of them in greco-roman style and 6 of them selected as substitute wrestlers. In the study some physical and physiological characteristics of the subjects, such as age, height, body weight, training age, body composition, somatotype, body fat percentage, visual reaction time, flexibility, right and left hand grip strength, back and leg strength, aerobic and anaerobic power, lung functions, balance, resting heart rate, blood pressure, were assessed. In the statistical analysis of the difference between free-style and greco- roman style wrestlers and between national team wrestlers and substitutes independent group t-test was applied.