Graves oftalmopatili olguların orbita fibroadipöz bağ dokusunda siklooksijenaz- 2 enzim ifadelenmesinin klinik ve moleküler patolojik açıdan değerlendirilmesi
Clinical and molecular evaluation of cyclooxygenase-2 expression in the fibroadipose connective tissue of patients with graves' ophthalmopathy
- Tez No: 144417
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN MENEVŞE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
57 6. ÖZET Graves hastalığının en sık ve en önemli tiroid dışı organ etkilenimi göz tutulumudur. Bu medikal olarak tedavi edilemeyen kronik otoimmün inflamatuvar hastalık genellikle gözdışı kasları, periorbital bağ dokusu ve lakrimal bezi de içericek şekilde tüm orbita kapsamını etkileyebilmektedir. Prostaglandinler inflamasyonun önemli mediatörleri arasındadır. Bunlar, hücre membranı kaynaklı bir lipid olan araşidonik asitten“siklooksijenaz enzimi”yolu ile sentezlenirler. Siklooksijenaz enzimi (COX)'nin iki izoformu vardır. Bunlardan COX-1 yapısal bir enzimdir ve mide mukozasının aside karşı direncinin oluşturulması gibi fizyolojik bakımdan rutin görevler yapar. COX-2 ise inflamasyondan sorumlu olan izoformdur, çoğu dokuda yapısal olarak bulunmaz ancak büyüme faktörleri ve sitokinler gibi aracı moleküller tarafından tetiklenerek akut ve kronik inflamasyon sürecinde yer alan prostaglandinlerin sentezinde rol alır. Graves oftalmopati olgularında izlenen orbita inflamasyonu ile COX- 2 enziminin ilişkisini gösterebilecek orbita dokusuna ait gen ifadelenmesi çalışması bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı Graves oftalmopatili olguların orbita fibroadipöz dokularında COX-2 gen ifadelenmesini (COX-2 mRNA miktarını) real-time PCR yöntemi ile ölçmek ve elde edilen sonuçların Graves oftalmopatinin klinik bulguları ile ilişkisini araştırmaktır.58 Çalışmamızda EUGOGO (European Group on Graves' Ophthalmopathy) grubunun değerlendirmesine göre orta veya ciddi oftalmopatisi bulunan 23 olgudan orbita dekompresyon cerrahisi sırasında alınan orbita fibroadipöz doku örnekleri kullanılmış ve herhangi bir tiroid, otoimmün veya malign hastalığı bulunmayan 6 olgudan alınan orbita fibroadipöz doku örnekleri kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir. Olguların yaş, cinsiyet, hastalık süresi, sigara kullanım alışkanlığı, steroid, radyoaktif iyot veya orbita radyoterapi öyküsü araştırılmış ve Graves oftalmopatinin klinik bulguları oftalmopati indeksi (Oi) ile irdelenmiştir. Sonuç olarak, çalışmamızda Graves oftalmopatili olguların orbita fibroadipöz bağ dokusunda kontrol grubuna göre daha yüksek oranda COX-2 mRNA ifadelenmesi belirlenmiştir (p:0.008). Bunun yanında COX-2 ifadelenmesi ile Oi arasında pozitif korelasyon izlenirken (r: 0.634, p: 0.001), hastalık süresi ile negatif bir korelasyon (r: -0.621, p: 0.002) bulunmuştur. Graves oftalmopatide izlenen orbita inflamasyonunun tedavisinde kullanılan immünsüpresan ilaçların altenatifi olarak selektif COX-2 inhibitörlerinin hastalığın tedavisindeki yeri, bilim dünyasında“bir ilk”olan çalışmamızın ışığında planlanacak prospektif randomize çift kör çalışma ile araştırılabilir. Böylece, ilaç etkinliği ile hastalık süresi ve ciddiyeti arasındaki ilişki belirlenerek söz konusu ilaçlar daha etkin ve güvenli bir tedavi alternatifi olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
59 7. SUMMARY Ocular involvement represents the most common and important extrathyroidal manifestation of Graves' disease. This medically incurable, chronic autoimmune condition usually affects both orbits and involves all orbital tissue compartments, including extraocular muscle, periorbital connective/fatty tissue and lacrimal gland. Prostaglandins are synthesized from arachidonic acid, a cellular membrane derived lipid, via cyclooxygenase enzyme pathway. The cyclooxygenase enzyme has 2 isoforms, namely COX-1 and COX-2. COX-1 is constitutively expressed in most cell types and is thought to be responsible for a substantial fraction of unprovoked prostaglandin production in order to mediate physiological responses like cytoprotection of the stomach. In contrast, COX-2, also known as the inflammatory cyclooxygenase, is not expressed ordinarily in most tissues but can be induced by growth factors and cytokines, and thus is thought to be responsible for prostaglandin production in acute and chronic inflammatory states. To our best knowledge there is no gene expression study evaluating the relationship between orbital inflammation and the expression of COX-2 enzyme in fibroadipose connective tissue in dysthyroid cases. The aim of this study was to measure COX-2 gene expression (COX-2 mRNA level) in orbital fibroadipose connective tissue60 of dysthyroid patients by using quantitative real-time PCR and evaluate its relation with clinical features of Graves' ophthalmopathy. Twenty three cases demonstrating moderate or severe Graves' ophthalmopathy according to the European Group on Graves' Orbitopathy (EUGOGO) were included in the study. Orbital decompression surgery was performed in all cases and orbital fibroadipose connective tissues were obtained during orbital fat removal. Basic clinical data including age, sex, disease duration, smoking habit, history of steroid, radioactive iodine or orbital radiation therapy were investigated. The clinical features of Graves' ophthalmopathy were evaluated by the Ophthalmopathy Index (01). Orbital fibroadipose connective tissues of 6 patients without any history of thyroid, autoimmune or malignant disease were studied as controls. Informed consent was obtained from all patients. This study demonstrated for the first time that orbital fibroadipose connective tissue of dysthyroid cases show increased expression of COX- 2 mRNA when compared to the control group (p:0.008). Additionally it was demonstrated that COX-2 expression shows a positive correlation with 01 (r: 0.634, p: 0.001), and a negative correlation with disease duration (r: - 0.621, p: 0.002). This study may pioneer further studies investigating the effects of COX-2 inhibitors in the management of Graves' ophthalmopaty.