Pasif maksiller ekspansiyon apareyinin ortodontik bölgeye etkisi
The effect of passive maxillary expansion apparatus on the orthodontic region
- Tez No: 144418
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
99 ÖZET Bu araştırmada, temel olarak yanak ile dil arasında denge durumunda olduğu varsayılan posterior bölge dişlerin denge durumunun, yanağın ekartasyonu ile bozulması sonucu dişlerde ve çevreleyen dokularda oluşabilecek değişikliklerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla kronolojik yaş ortalaması 12 yıl 4 ay olan ve posterior bölgede çapraz kapanışı bulunan 10 bireyde, bu araştırma için özel olarak tasarlanmış“Pasif Maksiller Ekspansiyon”apareyi, 6 aylık bir süre boyunca uygulandı ve belirlenen 13 parametrenin ölçülmesi için hem uygulama başında, hem de uygulama sonunda olmak üzere her bireyden posteroanterior sefalometrik film, ortodontik model ve elektromyografik (EMG) kayıt alındı. Bireylerin uygulama yapılan tarafı“uygulama tarafı”olarak, diğer tarafı ise“kontrol tarafı”olarak değerlendirildi. Ölçümlerin istatistik değerlendirilmesinde“tekrarlayan ölçümlü varyans analizi”kullanıldı.“Pasif Maksiller Ekspansiyon”apareyi uygulaması sonucunda, iskeletsel yapılarda ve masseter kasının elektrik aktivitesinde önemli bir değişiklik saptanamaz iken, posterior bölge dişlerde istatistik olarak önemli miktarlarda genişleme sağlandı.
Özet (Çeviri)
100 SUMMARY This study is performed in order to evaluate the changes in teeth and surrounding tissues when the equilibrium of posterior teeth which are claimed to be in equilibrium state between cheek and tongue is disturbed by the elimination of cheek pressures. For this purpose,“Passive Maxillary Expansion”apparatus, designed specially just for this study, have been applied for a period of 6 months, on individuals with posterior cross-bites whose mean chronological age is 12 years 4 months. In order to measure the specified 13 parameters, postero-anterior cephalometric radiographs, orthodontic casts and electromyographic (EMG) records have been taken both at the begining and at the end of the application from each individual. The side of the application is called“the application side”while the other side is called“the control side”. Repeated measurement ANOVA has been used for the statistical evaluation of the measurements. At the end of the“passive maxillary expansion”apparatus application, a statistically important change could not be observed in skeletal structures and in the electrical activity of the masseter muscle while a statistically important amount of expansion has been achieved in the posterior teeth.