Boyuna mekanik kuvvet uygulaması ile gelişen asfiksi sonucu meydana gelen ölüm olgularında boyun bölgesinde basıya maruz kalan endokrin bezlerden salgılanan hormon ve enzimlerin adli tıp açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the hormones and enzymes secreted by the endocrin glands exposed to mechanic force among the aspyxia caused by mechanic force application on the neck area
- Tez No: 144455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
88 ÖZET Araştırmamız, boyna mekanik kuvvet uygulanması ile gelişen asfiksi sonucu ölüm olgularının tiroid doku patolojileri, serum örneklerindeki sT3 (triiyodotironin), sT4 (tiroksin), TSH (tirotropin), Thyroglobulin, PTH (parathormon), Kalsitonin ve amilaz düzeylerinin postmortem inceleme sonuçlarını içermektedir. Kimi mekanik asfiksi olgularında, dış ve iç muayene bulguları silik olmakta ya da hiç bir muayene bulgusu olmamaktadır. Ayrıca bu olgularda, olay yerinde de bir ize veya ölüm anında olaya şahitlik eden bir tanığa rastlanılmamaktadır. Bu nedenle, serum örneklerinde yukarıda belirttiğimiz hormon ve enzim düzeylerinin, mekanik asfiksi olgularının rutin postmortem incelemelerinde kullanılıp kullanılamayacağı sorusuna yanıt olması amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya alman toplam 51 olgu, 26 boyna mekanik bası sonucu gelişen asfiksi ( ası, elle boğma ve bağla boğma ) ve 25 çeşitli sebepler sonucu meydana gelmiş ani ölüm olgularından oluşmaktadır. Ani ölüm olgularının ortalama serbest T3 düzeyi 4.7276 pg/ml (± 3.5855), serbest T4 düzeyi 1.4316 ng/dl (± 0.6084) bulunmuştur. Tüm olguların sT3 düzeyleri değerlendirmeye alındığında, sT3 seviyelerinin normal düzeylerinin üzerinde bulunma olasılığının mekanik asfiksi olgularında, ani ölüm olgularına göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Yüksek sT3 seviyelerine, toplam 26 mekanik asfiksi olgusundan 22'sinde (%84.6), 25 ani ölüm olgusunun 9'unda (%36.0) rastlanmıştır. Düşük ya da normal sT3 seviyeleri ise mekanik asfiksi olgularında 4 (%15.4) iken, ani ölüm olgularında 16 (%64.0) olarak saptanmıştır. Bu fark istatistiksel olarak da anlamlı bulunmuştur (PO.05). Serbest T4 seviyesi ise Mekanik asfiksi olgularında 9 (%34.6) kişide yüksek, 17 (%65.4) kişide normal bulunmuş, ani ölüm olgularında ise 7 (%28.0) yüksek, 18 kişide (%72.0) normal ya da düşük düzeyde89 bulunmuştur. TSH düzeyleri ise her iki grupta hemen hemen eşit oranda olmak üzere ve yüksek sıklıkla normal düzeylerinde bulunduğu saptanmıştır Mekanik asfiksi sonucu ölen 26 olgunun ortalama thyroglobulin düzeyi 282.1735 ng/ml (± 358.3048), toplam 25 ani ölüm olgusunun ortalama thyroglobulin düzeyi ise 71.5420 ng/ml (± 76.1563) olarak bulunmuştur. Mekanik asfiksi olgularından 16'sında (%61.5), 25 ani ölüm olgusunun 8'inde (%32.0) yüksek thyroglobulin düzeylerine rastlanmıştır. Normal thyroglobulin seviyeleri ise mekanik asfiksi olgularında 10 (%38.5) iken, ani ölüm olgularında 17 (%68.0) olarak saptanmıştır. Bu fark istatistiksel olarak da anlamlı bulunmuştur (PO.05). Çalışmamızda, yüksek thyroglobulin ve sT3 seviyelerinin, mekanik asfiksi olgularında ölüm öncesi vital reaksiyonun belirtisi olabileceği yönünde veriler elde edilmiştir. Bu tür ölüm olgularında, tiroid bezinin bulunduğu boyun bölgesine bası uygulanması, thyroglobulin ve aktif tiroid hormonu olan sT3 salgılanmasına neden oluyor gibi görünmektedir. Bu nedenle dış ve iç muayene bulguları silik ya da hiç bir muayene bulgusu olmayan ve olay yerinde herhangi bir ize veya ölüm anında olaya şahitlik eden bir tanığa rastlanılmadığı durumlarda, rutin tetkiklerin yanında thyroglobulin ve sT3 analizinin, bu tür ölüm olgularında kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
90 SUMMARY Our study includes the postmortem examination of thyroid tissue pathologies, and fT3 (thriiodothyronyn), fT4 (Thyroxin), TSH (Thyrotrophin), Thyroglobulin, PTH (Parathormone), Calsitonine and Amylase levels in the serum samples of the death cases occurred as a result of the asphyxia caused by pression on the neck. In many of the mechanic asphyxia cases, there is not any examination finding or these are very indistinct. And in these cases there is not any evidence on the event area or any person who witnessed the death moment. For these reasons, our study was planned to answer the question that if the hormones and the enzymes levels above-mentioned could be utilize in postmortem examination of the asphyxia cases. The study population is 51 cases that 26 were death because of asphyxia occurred with a mechanic pressure (hanging, strangle with hand or strangle with a cord) on the neck and 25 sudden deaths occurred with different causes. The mean free T3 level of the sudden death cases was 4.7276(±3.5855) pg/mL; free T4 level was 1.4316 (±0.6084) ng/dL. While evaluating the fT3 levels of all subjects, the possibility of the level of fT3 being higher than the normal ranges is more frequent in the mechanic asphyxia cases than the sudden death cases. Higher fT3 levels were determined in 22(84.6 %) of the 26 mechanic asphyxia cases and in 9 (36.0 %) of the 25 sudden death cases. Lover or normal fT3 levels were determined in 4(15.4 %) of the mechanic asphyxia cases and 16(64.0 %) of the sudden death cases.