Otopsi olgularında triptofan hidrosilaz ve serotonin transporter gen polimorfizmlerinin ölüm orijini ile ilişkisi
Relation of tryptophan hydroxylase and serotonin trasporter gene polymorphisms with death origin in autopsy cases
  1. Tez No: 144456
  2. Yazar: TANER AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
99 7. ÖZET Bu çalışma; intihar sonucu öldüğü düşünülen ancak dış ve iç muayene bulguları ile ölüm orijini kesin olarak saptanamayan olgularda, otopsi sırasında alman doku örneklerinde Triptofan Hidroksilaz ve Serotonin Transporter' ı kodlayan genlerdeki polimorfizmlerin varlığının saptanmasının, adli olayların çözümünde kullamlabilirliğinin ortaya konması amacıyla planlanmıştır. Kesitsel tipte planlanan çalışmada, 01.01.2003-31.12.2003 tarihleri arasında Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi'nde otopsileri yapılan toplam 636 adli otopsi vakasından, ölüm orijininin intihar olduğu düşünülen 58 vaka ve Mevki Askeri Hastanesi'ne sağlık kurulu raporu almak için başvuran, herhangi bir hastalığı ve psikiyatrik bozukluğu olmayan toplam 100 vaka kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiş, her iki grupta Triptofan Hidroksilaz ve Serotonin Transporter polimorfizmleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
100 SUMMARY This study intends to display that determination of the presence of polymorphisms at genes which code Tryptophan Hydroxylase and Serotonin Transporter in tissue samples taken during autopsy can be used for solution of forensic cases, in which death is considered as the result of suicide but death origin could not be proved with the findings of external and internal examination. The study was planned in cross-sectional type, and 58 cases with death origins considered as suicide, out of a total 636 forensic autopsy cases which were performed in the Institute of Forensic Medicine, Ankara Group Presidency, Morgue Specialization Department between 01.01.2003 - 31.12.2003 and as the control group a total of 100 cases with no illness or psychiatric disorders who have applied to Mevki Military Hospital to get health committee report were included in the scope of the study, and Tryptophan Hydroxylase and Serotonin Transporter polymorphisms have been searched in both groups.