Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Çocuk Acil Poliklniği'nin kronik hastalığı olan çocuklar tarafından kullanımının değerlendirilmesi
- Tez No: 144465
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEV KALE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV ÖZET: Şahin M.; Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Çocuk Acil Polikliniğinin Kronik Hastalığı Olan Çocuklar Tarafından Kullanımının Değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2005. Giriş ve Amaç: Günümüz dünyasında kronik hastalıklar çocuklarda da önemli bir sağlık sorununu oluşturmaktadır. Kronik hastalıkların tıbbi bakım ve sağlık planlanmasındaki önemi giderek artmaktadır. Kronik hastalığı olan çocukların çocuk acil polikliniğini kullanım durumlarını ortaya çıkarmak amacı ile bu çalışma planlandı. Gereç ve yöntem: 01.10.2002 ile 31.03.2003 tarihleri arasında altı aylık bir sürede görülen 18,433 hastadan 463 kronik hastalığı olan çocuğa hazırlanan anket uygulanarak prospektif, tanımlayıcı bir araştırma yapıldı. Hastalık süreleri en az üç ay süre ile devam eden ve/veya tanı anında kronik kabul edilen hastalığı olan çocuklar araştırmaya dahil edildi. Refraksiyon kusurları kronik hastalık olarak çalışmaya dahil edilmedi. Uygulanan ankette hastaların demografik özellikleri yanında çocuk acile başvuru zamanı, kronik hastalığın başlangıç yaşı ve devam süresi, çocuk acilde kalış süresi, yapılan konsültasyonlar ve acilden ayrılma şekilleri incelendi. Bulgular ve sonuçlar: Hastaların yaş ortalaması: 6,8 ±0,25 yıldır, %60'ı erkek, %40'ı kız, %68'i Ankara'dan gelmektedir. Hastaların %47'si 08.01-16.00, %36'sı 16.01-23.00, %17's'ı 23.01-08.00 saatleri arasında, %78'i hafta içi günlerde, %38'i mesai içi saatlerde başvurmuştur. Hastaların %98'inin sosyal güvencesi vardı, %83'ü hastanemizde takip edilmekteydi. Okul çağındaki çocukların %19'unun okula gitmediği öğrenildi. Hastaların %47'sinde kronik hastalığın 12 aydan küçükken başladığı bulundu. Hastalarımızın %32'si 1-4 yıl süre ile, %27'si 5 yıldan fazla süredir kronik bir hastalığa sahipti. Kronik hastalıklar içinde nöroloji, hematoloji- onkoloji, allerji-solunum sistemi hastaları daha sık olarak acil hizmeti aldılar. Hastaların %20'sinde birden fazla kronik hastalık mevcuttu, %66'sı kronik hastalığı ile ilişkili sebeplerden dolayı çocuk acile başvurmuştu. Kronik hastalığı ile ilgili olmayan bir sebeple acile başvuran hastalar en sık alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları, travma, akut gastroenterit tanıları konulmuştur. Hastaların %93'ünden konsültasyon istenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Şahin M.; Assessing the use of Pediatric Emergency Department of Hacettepe University İhsan Doğramacı Children Hospital by Children with Chronic Diseases. Hacettepe University Medical Faculty Thesis in Pediatrics. Ankara, 2005. Backgrounds: Currently chronic diseases play an important role in pediatric patients too. The importance of medical care and planning for these patients is being increasingly realized. This study was planned to assess the frequency of use of pediatric emergency department by these patients. Methods: A prospective definitive study was done on 463 patients with chronic diseases assessed using a questionnaire out of the 18.433 children seen between 01.01.2002 and 31.03.2003. Patients with a disease entity continuing for over 3 months and/or those with a disease entity accepted as chronic at the time of diagnosis were included in the study. Refraction errors were not included in the study as a chronic disease entity. Information obtained from the questionnaire concerning patients' demographic data, age at the onset and duration of persistency of the chronic disease, time of presentation and duration of stay at the pediatric emergency department (PED), departments consulted and the patients' final states at the time of departure from the PED were analyzed. Results: The mean age of the patients was 6.8±0.25; 60% of the patients were male, 40% were female. In total 68% of the patients were from Ankara. The presentation time was; 47% between 08.01 and 16.00, 36% between 16.01 and 23.00, 17% between 23.01 and 08.00, 78% at weekdays and 38% during work hours. Almost all the patients had social security (98%) and 88% of the patients were being followed up at our hospital. It was observed that 19% of the school aged patients did not go to school. In 47% of the patients the chronic disease in question began when they were less than 12 months old. Out of the patients with chronic diseases 32% and 27% (of them) had the disease for 1-4 years and 5 years respectively. Of the chronic diseases those involving neurological, hematologic-oncologic and allergic-respiratory systems reported most frequently to the PED. Of all the patients 20% of them had multiple chronic diseases and 66% reported to the PED for reasons associated with chronic diseases. Those presenting with reasons not associated with chronic diseases were mainly diagnosed with upper and lower respiratory tract infections, trauma and acute gastroenteritis. Consultation was made in 93% of the patients.