Çocuk Acil Servisinde akut bronşiyolit tanısı alanhastaların akciğer ultrasonografi bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of lung usg findings of patients diagnosed withacute bronchiolitis in the Pediatric Emergency
- Tez No: 882870
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TEKŞAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Gürbüzer, Eİ. Çocuk Acil Servisinde Akut Bronşiyolit Tanısı Alan Hastaların Akciğer US Bulgularının Değerlendirilmesi Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlık Tezi, Ankara 2024. Akciğer ultrasonu, hızlı bir şekilde uygulanabilen, ses dalgalarını kullanarak yüksek çözünürlüklü görüntüler elde etmeyi sağlayan, non-invaziv ve radyasyon içermeyen bir görüntüleme yöntemidir. Bu teknik, alt solunum yolu hastalıklarının değerlendirilmesinde, hava yollarının, plevra yüzeyinin ve akciğer dokusunun detaylı bir şekilde incelenmesine olanak tanır. Literatürde özellikle akut bronşiyolitli çocuklarda, akciğer ultrasonunun pulmoner anomalileri hassasiyetle saptayabildiği ve hastaneye yatırılma gerekliliğini önceden tahmin etmede etkili bir araç olarak öne çıktığı belirtilmektedir. Bu çalışmada da çocuk acil polikliniğine başvuran ve akut bronşiyolit tanısı alan hastalarda akciğer US bulgularının değerlendirilmesi hedeflendi. Çalışmaya 1 Şubat 2023 ile 20 Şubat 2024 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Çocuk Acil Polikliniğine başvuran, akut bronşiyolit tanısı alan ve akciğer ultrasonu yapılan iki yaşından küçük hastalar dahil edildi. Hastaların akciğer ultrasonları, bu alanda yetkin iki araştırmacı tarafından, sorumlu araştırmacıların görevli oldukları saatler içerisinde gerçekleştirildi. Triyajda değerlendirilen ve akut bronşiolit tanısı düşünülen hastalar, triyaj hemşiresi ve/veya hekimi tarafından ultrason yapacak araştırmacılara bildirildi (EİG, BA). Hastaların tanıları ve tedavileri, çocuk acilde ilk müdahaleyi yapan hekim tarafından, çocuk acil polikliniğinin lokal protokollerine uygun olarak planlandı. Bu süreçte hastaların tanı ve tedavi planlarına herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Hastaneye yatış durumuna göre ultrason skor ortancaları bakımından istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olduğu tespit edildi (p=
Özet (Çeviri)
Gurbuzer, EI. Evaluation Of Lung Usg Findings Of Patients Diagnosed With Acute Bronchiolitis In The Pediatric Emergency Department Specialization Thesis in Pediatrics, Hacettepe University Faculty of Medicine, Ankara, 2024. Lung ultrasound is a non-invasive and radiation-free imaging technique that allows for rapid acquisition of high-resolution images using sound waves. This technique enables detailed evaluation of the lower respiratory tract diseases, airways, pleural surface, and lung tissue. It is noted in the literature that lung ultrasound, especially in children with acute bronchiolitis, can accurately detect pulmonary anomalies and serve as an effective tool in predicting the need for hospitalization in advance. This study aimed to evaluate lung ultrasound findings in patients presenting to the pediatric emergency department with a diagnosis of acute bronchiolitis. Patients aged two years and younger who presented to the Pediatric Emergency Department of Hacettepe University Ihsan Dogramaci Children's Hospital with a diagnosis of acute bronchiolitis and underwent lung ultrasound between February 1, 2023, and February 20, 2024, were included in the study. Lung ultrasounds of the patients were performed by two competent researchers within the hours designated by the responsible researchers. Patients evaluated at triage with suspected acute bronchiolitis were notified to the researchers performing ultrasound by the triage nurse and/or physician (EİG, BA). The diagnoses and treatments of the patients were planned by the physician who provided initial care in the pediatric emergency department in accordance with local protocols. No interventions were made regarding the patients' diagnoses and treatment plans during this process. A statistically significant difference was found in terms of median ultrasound scores according to hospitalization status (p=