Fotoğraf karşılaştırmaları ile insan yüz morfolojisi
- Tez No: 144479
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRSEL ÇETİN, PROF.DR. M. YAŞAR İŞCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Son yirmi seneden bu yana, bankalarda, kuyumcularda, marketlerde, şirketlerin yönetim binalarında ve resmi dairelerde kontrol ve gözetleme amacıyla kullanılan kameralar, suç işleyen kişinin olay yerinde suçüstü yakalanmasını sağlayarak, mahkemelere de yardımcı olmaktadır. Fakat daha sonra, tutuklunun, kamera sayesinde elde edilen video kayıtlanndaki fotoğrafların kendisine ait olmadığını iddia etmesi, bazı adli problemlerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Küçük yaşta kaçırılan bir çocuğun, eski resimleri kullanılarak yapılan araştırmalar, pornografik yayınlarda kullanılan kişilerin cinsiyet ve yaşının tespiti için, eldeki fotoğraf kayıtlarından istifade etmek, doğru sonuca gitmeye yardım etmesine rağmen, bilimsel çalışmaların azlığı, kesin kanıtlara ulaşılmasını zorlaştırmaktadır. Özellikle, insan yüz morfolojisine ait genetik özellikler, yaş ve çevre faktörleri, hastalıklar, kilo alıp verme, saçların azalması ve ağarmasıyla, duygu değişimlerinden sık sık etkilenen yüzün, dinamik yapısının bilimsel metodlarla incelenmesi ve ölçümlenmesi bir çok problemin aydınlatılabilmesine yardımcı olacaktır. Bu çalışmanın amacı, yaşayan insan yüzlerindeki morfolojik farklılıkları inceleyerek, çıkan sonuçların cinsiyet ve yaş ile ilgili anatomik ilişkilerini araştırmaktır. Bu çalışmayı yapabilmek için, öncelikle, farklı yerlerde doğmuş, fakat istanbul'da ikamet eden, rastgele seçilmiş, farklı yaş gruplarından, toplam 136 kadın ve erkek gönüllünün, 2002 yılı içerisinde, gündüzün ve tamamiyle doğal ortamlarda, fotoğrafları çekildi. Daha sonra gönüllülerin, kişisel bilgileri de değerlendirilerek, fotoğraflar üzerinde morfolojik inceleme yapıldı. Bu incelemelerin sonucunda elde edilen bulgular, yüzü, bölgelere ayırarak yapılan çalışmaların, yaş tayininde daha sağlıklı sonuçlar vereceğini gösterdi. Bulguların doğruluğunun, karşılaştırma çalışmaları ile desteklendiği görüldü. Bütün bu değerlendirmeler ve istastiki sonuçlar, tablolarda toplandı. Özet olarak, seçilen bu morfolojik metod ile yapılan yaş tayinlerinin, iyi sonuç verdiği, bu sonuçların mahkemelerce de kolayca anlaşılabileceği var sayılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Over the last two decades, the widespread use of surveillance cameras in banks, jewelers, malls, and governmental buildings are a useful tool for forensic photographic identification and prove to be very effective in court to convict a criminal. But, problems arise when enough of the face cannot be examined or the suspect denies being the one at the scene of the crime. Also, new electronic imaging equipment has become available, to show age progression in cases of missing children and fugitives wanted by the police. However, objective and reliable scientific methods, leading to an accuracy of age estimation in personal identification, are currently lacking and forensic requests have arisen regarding standards of assessment. To develop means of quality assurance for an accurate technique for age estimation, the measurement and analysis of facial morphology and development, the interrelation between age and environmental factors on the facial skin, sickness, nourishment, and facial expressions are relevant details to take account. The purpose of this thesis is to analyze the facial morphologic differences of living individuals and to compare the results with the anatomic components, which are influenced by sex and age. Female and male individuals, a total of 136, of different ages and with a residence in Istanbul, were chosen at random. In general, photographs were taken in the year of 2002, during daylight and with no standard procedures. Relevant details of the participants were statistical evaluated and morphological analysis, concerning age estimation, assessed. The systematic approach, based on the selection of proportions within the face, proved to be suitable. In additon, a comparison with regard to the accuracy of this method has been applied, and the results fulfiled the demands of value. In conclusion, this morphological method was found to be reliable for age estimation, and the findings produced by this method could be easily understandable in a court of law.