Kredi Kartları Sahteciliği ve dolandırıcılığı
- Tez No: 144478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. BÜLENT ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
94 ÖZET Geçmişten günümüze suçun nicelik ve nitelik yönünden gelişimine şöyle bir bakılacak olursa, teknolojideki en son gelişmelerin kolluk kuvvetlerine en yeni ve en ileri soruşturma imkanları sağlamasının yanında yeni suç profillerinin oluşması bağlamında geçmişte eşi benzeri görülmemiş pek çok suç sekli ve suç işleme imkanlarını beraberinde getirdiğini görürüz. Özellikle iletişim teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak ivme kazanan bankacılık sektöründeki gelişmeler parayı maddi boyuttan sanal boyuta taşımış ve her türlü ticari işlemi internet, kredi ve debit kartlar gibi kartlı ödeme sistemleriyle yapılabilir hale getirmiştir. Bireysel bankacılığın müşterilerine sunduğu en büyük kolaylıklardan birisi olan kartlı ödeme sistemleri ve özellikle de kredi kartları, sağladıklar! kolaylıkların yanı sıra pekçok maddi kayba da neden olabilecek bazı dezavantajlara sahip bulunmaktadır. Bu nedenle, bankalar sahtecilik ve dolandırıcılığa karşı kredi ve debit kart güvenliklerini sağlayabilmek için kendi içlerinde aldıkları güvenlik tedbirlerini artırdıkça, kolluk kuvvetleri de daha karmaşık dolandırıcılık olayları ile karşılaşmakta ve bu olayları aydınlatmak için kendilerini daha iyi hazırlamak zorunda kalmaktadırlar. Bu tez çalışmasında, hem ceza adalet mekanizmasını meşgul eden bu türden soruşturmalarda polisin sık sık karşılaştığı kredi karti sahteciliği ve dolandırıcılığıyla ilgili olarak suçun nasıl işlendiği, hangi şekillerde işlendiği ve konuya ilişkin ülkemizde bulunan mevcut yasal düzenlemelerle birlikte konunun hukuki boyutu ortaya konulmuştur. Polise intikal eden suç vakaları incelenerek ve literatür taraması yapılarak suçun hangi şekillerde işlendiği ve suçun oluşumunun önüne geçebilmek için alınması gereken tedbirler ulusal ve uluslararası çalışmalar da göz önünde bulunarak irdelenmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
95 SUMMARY When we have a look at the technological advancements through its historical development process, we notice that these advancements not only helped the law enforcement agencies fight against the crimes more effectively, but also helped emerge new ways of committing crime through the recent technologies. Particularly, developments in telecommunication technologies made a boosting effect on banking and made it easy to carry and spend money much more easy by transferring all the classical paperwork to the digital environment. This could be possible especially with internet and card payment systems like debit and credit cards. Card payment systems and credit cards in particular as one of the best services that provided by the individual banking systems have some disadvantages that can cause huge monetary damage to people in addition to their benefits. Thus, as the more complicated and the numbers of measures are taken by the banks to help prevent frauds, the job of the law enforcement agencies becomes the more difficult and they face with the problems much more complex than ever. Therefore, law enforcement agencies all over the world are compelled to prepare themselves for such high-tech crimes and train their staff with the latest technologies. In this thesis, credit card fraud as one of the most frequent technology related crimes that police face is examined, the answers for the questions like“How and in what ways the credit card fraud is committed?”,“What is the current situation of this crime in Turkey?”,“What are the legal regulations related to this phenomenon?”are searched for. Police records on this issue are examined and the related literature is scanned to illustrate the prevention methods for credit card fraud in addition to the national and international measures to prevent for this crime and some proposals are put forth.