Doğal dişli bireylerde diş renginin yüzün yumuşak doku rengi ile ilişkisinin karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the relationship of teeth color and soft tissue color of the face in individuals with natural dentition
- Tez No: 711575
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SONUGELEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Yüzün yumuşak doku rengi ile diş rengi arasında olası bir ilişki varlığı, diş hekiminin tam ve kısmi dişsiz bireylerdeki yapay diş renk seçimini kolaylaştırabilecektir ve bu konuda literatürde çok az çalışma bulunmaktadır. Çalışmamızın amacı literatürdeki bu bilimsel veri desteği eksikliğinin giderilmesine yönelik, diş rengi ile yüzün yumuşak doku rengi arasında olası bir korelasyon varlığını sorgulamaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya katılan gönüllülerin maksiller santral keser dişlerinin CIEL*a*b* renk parametreleri spektrofotometre ile ölçülmüştür. Daha sonra gönüllülerden portre, göz ve dudak fotoğrafları alınmıştır. Çalışmamızdaki ilk fotoğraf gri kart ile çekilerek, fotoğrafta yer alan seramik bloğun beyaz dengesi ayarları Adobe Photoshop programı ile sabitlenmiştir. Renk ölçümü yapılacak diğer fotoğraflara seramik bloğun beyaz dengesi ayarları uygulanarak, her fotoğrafın içerisinde aynı konumda bulunan bloğun CIEL*a*b* değerlerinin her fotoğraf için sabit kalması sağlanmıştır. Cilt rengini belirlemek için yüzün sol malar bölgesi (dış kantustan çizilen vertikal çizgi ile ala-tragus çizgisinin sol yanakta birleştiği genişliği ve yüksekliği 1 mm olan dairesel bölge), sağ malar bölgesi dış kantustan çizilen vertikal çizgi ile ala-tragus çizgisinin sağ yanakta birleştiği genişliği ve yüksekliği 1 mm olan dairesel bölge), alın (nasal köprünün 5 mm üzerindeki genişlik ve yüksekliği 1 mm olan dairesel bölge), sol kulak memesi (kulak memesinin tam orta noktasındaki genişlik ve yüksekliği 1 mm olan dairesel bölge) referans alındı. Tüm dudak fotoğraflarından, dudak rengi analizi yapmak amacıyla filtrumun 2 mm altındaki genişliği ve yüksekliği 1 mm olan dairesel bölge, tüm göz fotoğraflarından ise irisin ortalama rengi referans olarak seçildi. Yüzdeki dört farklı referans bölgesinin,dudak renginin ve ortalama göz renginin CIELAB değerlerini belirlemek için Adobe Photoshop (Adobe Systems Incorporated, San Jose, CA,USA) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The existence of a possible relationship between the soft tissue color of the face and tooth color will facilitate the dentist's selection of artificial tooth color in fully and partially edentulous individuals, and there are very few studies in the literature on this subject. The aim of our study is to question the existence of a possible correlation between tooth color and soft tissue color of the face in order to eliminate this lack of scientific data support in the literature. Materials and Methods: The CIEL*a*b* color parameters of the maxillary central incisors of the volunteers participating in the study were measured with a spectrophotometer. Later, portrait, eye and lip photographs were taken from the volunteers. The first photograph in our study was taken with a gray card, and the white balance settings of the ceramic block in the photograph were taken. It is fixed with Adobe Photoshop software. By applying the white balance settings of the ceramic block to the other photographs to be color measured, the CIEL*a*b* values of the block in the same position in each photograph are kept constant for each photograph. To determine the skin color, the left malar region of the face (The circular region with a width and height of 1 mm, where the vertical line drawn from the outer canthus and the ala-tragus line meet on the left cheek.), the right malar region (the circular region with a width and height of 1 mm where the vertical line drawn from the outer canthus and the ala-tragus line meet on the right cheek), forehead (circular region with width and height 1 mm at 5 mm above the nasal bridge), the left earlobe (circular region with a width and height of 1 mm at the exact midpoint of the earlobe) was taken as reference.In order to analyze lip color from all lip photographs, the circular region with a width and height of 1 mm,2 mm below the philtrum was chosen as a reference, and the average color of the iris from all eye photographs was chosen as a reference.Adobe Photoshop software(Adobe Systems Incorporated, San Jose, CA,USA) was used to determine the CIELAB values of four different reference regions on the face, lip color,and eye color.