Türkiye' de tarımsal destekleme.
Agricultural subsidies in Turkey.
- Tez No: 144535
- Danışmanlar: PROF. GÜNERİ AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET Tarım sektörü, bir ülkenin sürdürülebilir kalkınmasında yaşamsal öneme sahiptir, insanoğlunun gıda ihtiyacını karşılarken, kırsal alanda istihdam ve gelirin de temel kaynağıdır. Toplumlar ve hükümetler için son derece önemli olan gıda güvenliği, sektörün faaliyetlerinde doğal koşullara sıkı bağlılığı nedeniyle risk altındadır ve temelde kırsal kesim gelir kaygısıyla birlikte sektöre yönelik müdahalelerin de ana gerekçesini oluşturur. İşte ekonomik karar birimlerinin iradeleri dışında ortaya çıkmış bir durumu etkisiz kılma çabası olarak başlayan tarımsal müdahaleler, amaç ve araçların yanlış seçimi halinde sektörel iyileşmeyi gerçekleştiremediği gibi, kaynakların yanlış kullanımı sonucu, diğer sektörlerdeki gelişmeleri de yavaşlatabilir ve engelleyebilir. Uygulanan politikaların ekonomik etkilerinin incelendiği bu çalışmada, konu, Türk tarım sektörünün tarihsel gelişimi, mevcut durumu, özellikle planlı dönemde belirlenen amaçlar ve bu doğrultuda kullanılan araçlar çerçevesinde ele alınırken, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) ve Avrupa Birliği'nde (AB) uygulanan tarımsal politikalar ile AB'ye giriş sürecinde Türk tarımından beklenen gelişmelere değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The agricultural sector is considered as a vital sector in sustainable development of a country. While meeting the need for food for human- beings, it is the main source of rural employment and income. The food security being a significant importance to societies and governments is under risk because of its close ties to natural resources. This, together with income concerns, constitutes the main reason for the interventions aiming at the sector. Agricultural interventions, which started to overcome the situation developed outside the economic decision makers' initiative, in instants of erroneous choice of objectives and instruments, will not only hinder improvements in agricultural sector, but also impede and obstruct development in other sectors due the misuse of resources. In this study, while exammining the impacts of the policies followed, the subject is taken within the framewok of the historical development of Turkish agricultural sector, present situation and the objectives set and the means achieved to these objectives especially during the plan period. Also, the agricultural policies implimented in USA and EU, and progresses expected from Turkish agriculture preparing EU membership are considered.