Sosyal bilgiler dersinde tepegöz kullanımının öğrenci erişisine etkisi
The Effect of overhead projector on student achievement in social studies lesson
  1. Tez No: 144536
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretimde Sosyal Bilgiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu araştırmada ilköğretim 6. sınıf sosyal bilgiler dersinde tepegöz kullanılan grup ile geleneksel eğitim yapılan grubun erişi ortalamaları karşılaştmlmıştır. Çoktan seçmeli bilgi, kavrama, uygulama düzeylerinde toplam 50 sorudan oluşan testin gü venirliği 0.83 bulunmuş ve denkleştirilmiş gruplara öntest olarak uygulanmıştır.“Yurdumuzda Ekonomik Hayat”ünitesi kontrol grubunda geleneksel yöntemle, de ney grubunda ise tepegöz kullanılarak işlenmiştir. Sonra sontest uygulanmıştır. Gruplar arasındaki farkların test edilmesinde“t”testi kullanılmıştır. Tepegöz kullanılan grup ile geleneksel eğitim yapılan grubun bilgi, kavrama ve toplam düzeylerindeki erişi ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı yargı sına varılmıştır. Ancak, uygulama düzeyinde tepegözle eğitim yapılan grubun erişi ortalaması ile geleneksel eğitim yapılan grubun erişi ortalamaları arasında anlamlı düzeyde bir fark bulunmuştur. Uygulama düzeyinde de olsa tepegözün erişiyi olumlu etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, the achievement mean of the groups in which overhead projec tor was used during social studies lesson of elementary education 6th grade is com pared to that of the group in which traditional education was applied. The reliability of the multiple choice test including totality 50 questions was found out as 0.83 on the levels of knowledge, cognition and practical and it was applied for the equated groups as a preliminary test. The unit titled“The Economic Life Of Our Country”was taught through traditional method in the control group whereas using overhead projector in the experimental group. Afterwards, the final test was applied,“t”test was used to test the differences among groups. It was estimated that there was no significant difference between the access averages of the groups in which overhead projector was used and the one in which traditional education was applied, considering the levels of knowledge and cognition as well as the total levels. Yet, there was a significant difference on the practical one in which overhead projector was used and traditional education was applied. On practical level at least, overhead projector was figured out to yield access.