Yetkinliğe dayalı performans değerlendirmesi ve kamu kesiminde uygulanabilirliği.
Performance evaluation based on competency and its availability at public administration.
- Tez No: 144534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN NADİ LEBLEBİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Yönetsel sürecin bir parçası olan performans değerlendirmesinde, en yalın şekliyle belirli bir işin başarıyla yapılabilmesi için gerekenlerin kümesi olarak tanımlanabilen yetkinliklerin önemi her geçen gün artmaktadır. Bireysel yetkinlik; işe alımdan performans değerlendirmesine, kariyer yönetiminden eğitim gereksinmelerinin saptanmasına kadar bir çok süreçte daha fazla kullanım alanı bulmaktadır. Böylece performans değerlendirme süreci; mekaniklikten uzaklaşarak işteki başarımı, yani çalışma sonuçlarını daha gerçekçi ve bilimsel bir tabana dayalı olarak ölçmeye yönelmektedir. Performans değerlendirme yöntemleri, gelişim süreçlerinin tamamında daha objektif, geçerli ve güvenilir bir sonuca ulaşmayı hedeflemişlerdir. Ancak birçok organizasyon tarafından uygulanan yöntemlerde sonuçlar sübjektiflikten tam olarak kurtulamamaktadır. Geleneksel esaslara dayalı olan kamu sicil sistemi için de durum aynıdır. Liyakati esas alan kamusal sistemde işlemler pratikte kıdem esasına dayandırılmaktadır. Günümüzde değişimi yakalamak yerine, değişim modeli oluşturmak zorunda kalan kamu kesiminde, yetkinliklerle iş başarımı arasında anlamlı bir neden-sonuç ilişkisine dayalı bir performans değerlendirme modeli geliştirildiği takdirde; kurumların verimliliği ve rekabet gücü, işgörenlerin motivasyon düzeyi ve nesnellik artacak; sistem daha adil, güvenilir, pratik ve etik olacak; liyakat sahipleri yükselecek, geleceğin yöneticileri daha iyi yetişecek, değerlendirme anından geriye doğru bir zaman kesiti incelenirken, elde edilen veriler geleceğe dönük planlamalarda kullanılabilecek,“doğru işi doğru yapma”felsefesi hayata geçirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Importance of competencies, which can be described as a collection of the qualifications required to successfully realize a job, increases day by day in the performance evaluation, which is a part of administration process. Personal competencies are utilized more and more in many processes such as recruitment, performance evaluation, carrier management and determining the training needs assessments. Hence, performance evaluation process inclines to measure the outcome and success of work in more realistic and scientific ways by helping avoid the classical subjective and routine procedures. Performance evaluation methods have aimed at reaching more objective, valid and reliable results during their developments. However, the results can not completely eliminate subjectiveness in organizational applications. It is also valid for the performance evaluation at public sector which has traditional principles and is based on merit in theory, but seniority in practice. Today if a performance evaluation model, based on a reasonable cause and effect relation between the competency and success at job can be developed in public sector, which inevitably has to create a transformation instead of only following the changings; these benefits can be attained: The organizational productivity and competition power, motivation of employee and objectivity will increase; system will be more judicious, reliable, practical and ethical; the personnel who have merit will promote, administrators in the future will excel better, the evaluation results can be used at the same time for the future plannings and the philosophy of“doing the right things in the right way”can be realized.