Çağdaş Türk sanatında kadın sanatçıların etkisi
  1. Tez No: 144567
  2. Yazar: ARZU PARTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY KAN BÜYÜKİŞLEYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada sırasıyla,“Tanzimat'la başlayan batılılaşma surecinde ”Kadın“ ve ”Sanalı“ incelenerek, Cumhuriyet Dönemj'nde oluşan sanat içinde kadına bakışı, değişimleri araştırılmıştır. Batı sanatının eril düzeni içinde pasivize edilen kadın sanatçı, feminist dönemle birlikte sanata eklemlendirilmiş ve çoğalmıştır. Kavramsal sanatın süreci ile birlikte sanat, ”ussal“ bir boyuta atlamıştır. Tüm ”öteki“ kavramlarının ve sınırların ortadan kalktığı bir döneme girilmiştir. Kavramsal sanat, batıda ”kadın sanatçı“ üretimlerinin çoğalmasına zemin oluştururken, benzer süreç Çağdaş Türk Sanatı'nda da yaşanmıştır. Türkiye'de ”Kavramsal sürecin" oluşumunda büyük katkıları bulunan, seçilmiş kadın sanatçılar ve üretimleriyle birlikte bu konu, örneklerle irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, respectirely, in the process of Westernization that starts with (the Tanzimat period)“woman”an“her art”and the. changers of the aspects (perspection) to woman in the art of Republic are examined. Female artists who was suppressed by the mascular dominance of Western Art, with the feminist process, participated in art and multiplied Through the process of conceptual art, art gained and intellectual aspect, A new period which“other”concepts and boarders disappeared is entered. While conceptual art causos“woman art”products to improve in the west the similar process is experienced in contemporary Turkish art Selected woman artists who assisted in the process of conceptual art and with their products, by giving examples, is examined.