Major Poetic concepts in Samuel Taylor Coleridge's Biographia Literaria and their reflections in his poems the Eolian Harp, Kubla Khan, the Rime of the Ancient Mariner and Dejection: An Ode
Samuel Taylor Coleridge'in Biographia Literaria' sındaki şiir ile ilgili başlayacak kavramlar ve bu kavramların 1 the Eolian Harp, Kubla Khan, the Rime of the Anceient Mariner ve Dejection: An Ode adlı şiirlerindeki yansımaları
  1. Tez No: 144581
  2. Yazar: MUSTAFA BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. DENİZ BOZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
11 ÖZET Onsekizinci yüzyılın sonlarına doğru İngiltere değişim geçiriyordu. İşçi sınıfının ortaya çıkmasına neden olan Sanayi Devrimi'ni yaşamış olan İngiltere zaten ekonomik anlamda değişmişti. Bu önemli ekonomik ve toplumsal değişimlerin yanı sıra Fransız İhtilali'nin Fransa'da oluşturduğu siyasi değişim de İngiltere'yi etkilemişti. Bu nedenle siyasi alanda Fransa ve diğer birkaç Avrupa ülkesi ile beraber İngiltere de ihtilalin getirdiği zorluklarla uğraşmaktaydı. Romantizm tüm bu siyasi, sosyal, ve ekonomik değişimlerin sonucunda ortaya çıktı ve dönemin doğasında varolan ihtilalcilik ruhu edebiyattaki bu yeni eğilimde de kendini gösterdi. Felsefe alanında ise bu yeni döneme, önceki dönemin akılcılığı, deneyciliği ve maddeciliğine karşı çıkan Alman İdealizmi hakimdi. Ancak, felsefi zemini Almanya'da hazırlanmasına karşın edebi olarak Romantik akım İngiltere'de doğdu. İngiliz edebiyatında Romantizm'in kurucuları ve kuramcıları William Wordsworth ve Samuel Taylor Coleridge'dir. Hem şair hem filozof olan Coleridge, fikirlerini Alman İdealizmi filozoflarının düşünceleriyle birleştirdi ve İngiliz Romantizmi'nin başlıca kavramlarını oluşturdu. Bu kavramları daha sonra 1817'de Biographia Literaria adlı kuramsal, felsefi ve eleştirel eserinde kaleme aldı. Bu çalışmanın amacı Coleridge'in Biographia Literaria'da ortaya koyduğu şiir ile ilgili başlıca kavramları incelemektir; bu kavramlar sırasıyla hayalgücü kavramı; özne ile nesnenin, insan ile doğanın, şair ile şiirin birleşmesi kavramı; zıtlıkların ve uyumsuzlukların uzlaştırılması kavramlarıdır. Ayrıca şairin Biographia Literaria'da. ele aldığı bu kavramları şiirlerinde nasıl ve ne denli uyguladığı ortaya konacaktır. Bu amaç çerçevesinde, örneklemelerde“The Eolian Harp”(1797),“Kubla Khan”(1797), The Rime of the Ancient Mariner (1798) ve“Dejection: An Ode”(1802) adlı şiirler kullanılacaktır. Tezin giriş bölümünde dönemin tarihi, felsefi ve edebi zemini ve Biographia Literaria ile ilgili kısaca bilgi verilmiştir. Birinci, ikinci ve üçüncü bölümlerde ise sırasıyla Coleridge'in Biographia Literaria'da. ele aldığı üç temel kavram anılanIll eserden alıntılarla ele alınmış ve bu kavramlar Coleridge'in dört şiirinde örneklendirilmiştir. Örneklendirme için kullanılacak olan şiirler kısaca şu şekilde tanıtılabilir: Bir“konuşma şiiri”örneği olan“The Eolian Harp”, Coleridge'in karısına hitaben yazılmıştır. Uyaksız beşli ayak kullanılarak yazılmış şiirde bir manzara ve o manzara içinde şairde oluşan düşünceler tarif edilmektedir.“Kubla Khan”ise afyonun etkisiyle oluşan sanrılar sonucunda yazılmıştır. Şiir, içerik açısından son derece sembolik, anlaşılması oldukça zor ve gizem doludur; biçimsel olarak ise düzensizdir. The Rime of the Ancient Mariner olağanüstü karakter ve olaylarıyla gizemli bir şiirdir. Şiir, eski Orta Çağ diline öykünen bir üslupla balad şeklinde yazılmıştır. Ayrıca, onyedinci yüzyıl İngilizcesi ile yazılmış bir de kenar açıklamaları içerir. Esasında bir mektup olarak yazılan“Dejection: An Ode”ise son derece kişisel bir itiraf şiiridir. Bu çalışmanın sonucunda, adı geçen şiirlerin Coleridge'in anılan üç temel kavramını yansıttığı ve böylelikle Biographia Literaridda. ortaya koyduğu poetikasının şiirlerindeki uygulamalarıyla uyum içerisinde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Through the end of the eighteenth century, England was experiencing changes. It had already evolved economically due to the Industrial Revolution which caused the emergence of a working class. Added to these important economic and social changes, the political transformation in France due to the French Revolution influenced England as well. Thus, in the political arena, together with France and several other European countries, England, too, was dealing with the pangs caused by the Revolution. Romanticism came out as a result of all these social, political and economic changes; and since the period was revolutionary in nature, so was the new trend in literature. Meanwhile, in the field of philosophy, the new period was dominated by German Idealism against the rationalism, empiricism and materialism of the previous age. Hence, although its intellectual background was prepared in Germany, Romanticism flourished in England in literature. The initiators and the theoreticians of Romanticism in English literature were William Wordsworth and Samuel Taylor Coleridge. Coleridge, being a poet and a philosopher at the same time, merged his ideas with those of the philosophers of German Idealism and established the major poetic concepts of English Romanticism which he later, in 1817, put forward in his theoretical, philosophical and critical work Biographia Literaria. The purpose of this study is to analyse Coleridge's major poetic concepts as put forth in Biographia Literaria; that is, the concepts of imagination; the merging of subject and object, mind and nature, poet and poem; and the reconciliation of opposite or discordant qualities, and to reveal how and to what extent the poet applied these concepts in his poetry. For this purpose, Coleridge's poems“The Eolian Harp”(1796),“Kubla Khan”(1797;, The Rime of the Ancient Mariner (1798) and“Dejection: An Ode”(1802) have been selected. In the thesis, in the introductory chapter, a brief historical, philosophical and literary background together with information on Biographia Literaria are given. Inthe first, second, and third chapters, respectively, Coleridge's concepts of imagination; the merging of subject and object, mind and nature, and poet and poem; and the reconciliation of opposite or discordant qualities are explained with references to Biographia Literaria and then exemplified in the four poems mentioned above. The poems which will be used to illustrate Coleridge's poetic concepts can be briefly introduced as follows:“The Eolian Harp”is an example of a conversation poem addressed to Coleridge's wife; it is written in blank-verse, and it describes a landscape and Coleridge's meditations in that landscape.“Kubla Khan”is a poem written in an opium reverie; therefore, it is highly symbolic, obscure and cryptic in content and also irregular in form. The Rime of the Ancient Mariner is a mystery poem about supernatural characters and events; it is written in the ballad form and in archaic medieval language, and it also includes a prose Marginal Gloss written in seventeenth century English.“Dejection: An Ode”is a highly personal and confessional poem in the ode form; it was originally written as a letter. With this study, it can be concluded that all of these poems mirror Coleridge's three significant poetic concepts put forth in Biographia Literaria, thus paving the way for the conclusion that Coleridge's poetics in theory and his poems in practice are in accordance.