Üniversite kütüphanelerinde kütüphanecilik eğitimi olmayan personelin iş doyumu
Job satisfaction of support staff in the university libraries
- Tez No: 144582
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Eğitim ve Öğretim, Information and Records Management, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Kütüphanelerin etkili ve verimli hizmet sunabilmeleri için yeterli sayıda ve nitelikte personel istihdam etmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra personelin, beden ve ruh sağlıklarının işteki verimlilikleri ile doğrudan ilgili olduğu da unutulmamalıdır. Çalışma hayatından memnun olan, iş doyumunu yaşayan bir personelin, işteki performansını yükselttiği ve iş ortamındaki verimliliği de artırdığı bilinmektedir. Üniversite kütüphane personeli içinde nicel ağırlık taşımalarına karşın, durumlarına yönelik çok az araştırmanın bulunduğu kütüphanecilik eğitimi olmayan personel grubu bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu personel grubunun iş doyumunun ne düzeyde olduğu, buna olumlu ya da olumsuz etki eden, gerek bireysel özelliklerden gerekse işin kendisinden kaynaklanan, öğelerin neler olduğu sorularına yanıt aranmıştır. Araştırmanın hipotezi ise“Üniversite kütüphanelerinde çalışan, kütüphanecilik eğitimi olmayan yardımcı personelin iş doyumu düzeyi, ekonomik temelli konuların olumsuz olarak etkilemesinden dolayı düşüktür.”olarak belirlenmiştir. Bu amaçla Ankara'daki üniversite kütüphanelerinden Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi, Başkent Üniversitesi Kütüphanesi, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Merkez Kütüphanesi ve Tıp Merkezi Kütüphanesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kütüphanesi ve Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi araştırma kapsamına alınmıştır. Bu kütüphanelerdeki toplam 137 yardımcı personel, araştırmanın örneklem grubunu oluşturmaktadır. Bu ömeklem grubundaki 115 yardımcı personelden geri bildirim alınmıştır. Araştırmaya katılım oranı ise %83,9 olarak ortaya çıkmıştır. Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket uygulanmıştır. Anketin birinci bölümünde yardımcı personelin genel olarak kişisel bilgileri ile ilgilisorular; ikinci bölümde ise iş doyumunu olumlu veya olumsuz etkileyen faktörleri ortaya çıkarabilecek sorular yer almaktadır. Çeşitli değişkenlerin varlığı söz konusu olduğu için, ölçülmesi zor bir konu olan iş doyumu konusunu açıklıkla ortaya koyabilme amacıyla bu konuya ilişkin evrensel yöntemler araştırılmış ve bunlar arasından Paul SPECTOR tarafından geliştirilen İş Doyumu Ölçeği (Job Satisfaction Survey)'nin uygun olacağı düşünülmüştür. Anketin ikinci bölümü bu ölçeği içermektedir. Araştırmanın sonucunda yardımcı personelin iş doyumunun, Ücret, Terfi, Yan Ödeme-Ek Gelir, Ödül ve Çalışma Şartları olmak üzere 5 konudan olumsuz olarak; İşin Kendisi, Yönetim, Çalışma Arkadaşları ve Kurum İçi İletişim olmak üzere 4 konudan da olumlu olarak etkilendiği ortaya çıkmıştır. Olumlu yönde etkileyen konular ile olumsuz yönde etkileyen konular ele alındığında iki grup arasında net bir farklılığın olduğu görülmüştür. İş doyumunu olumsuz olarak etkileyen konuların ekonomik boyutlu konular olduğu; olumlu etkileyen konuların ise hepsinin arka planında manevi olarak nitelenebilecek, düşüncelere, duygulara, iletişime ve muhakeme yeteneğine dayalı konular olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The libraries must employ sufficient and qualified in order to provide an effective and productive service. Besides, it should be always remembered that the productivity of the staff member at work is directly in contact with his physical and psychological health. It is known that, a staff member who has job satisfaction increases his performance and productivity. The subject of this research is the staff without an education of librarianship. In spite of their quantitative majority among the university library personel, there are a few researches about this staff. In this study the job satisfaction level of the support staff and the positive or negative effects resulting from personal specifications or the job itself were examined. The hypothesis of the study is“The job satisfaction level of the staff without education of librarianship working at the university libraries is low following the negative effects of the economic based matters.”With this purpose, the university libraries in Ankara, Bilkent University Library, Başkent University Library, Hacettepe University Beytepe Central Library and the Hacettepe Central Library, Middle East Technical University Library and Gazi University Central Library are included in the context of this study. 137 support staff members in these libraries built the sampling unit of the study. Feedback were received from 115 members of this sampling unit and according to this number, the participation rate is 83,9 %. The data was collected through a questionnaire. The first section of the questionnaire, includes questions about personal information of the support staff. The second section are questions revealing the positive or negative factors, which effect the job satisfaction.Job satisfaction is a difficult matter to measure because different factors are in question. To clarify this matter global methods have been searched and Paul Spector's Job Satisfaction Survey, which is one of these methods, has been considered as an appropriate method. The second section of this questionnaire includes this survey. According to the results of this study, it comes out that pay, promotion, fringe benefits, contingent rewards and operating procedures are the 5 negative factors and nature of work, supervision, coworkers and communication are the 4 positive factors on the job satisfaction of the support staff. By defining the positive and negative factors, a clear difference is to be seen between the two groups. It comes out, that the economic based factors have negative effects on job satisfaction. All the positive factors have a background consisting on moral subjects like ideas, feelings, communication and judgement capability.