Türk Medeni Kanununa göre çocuğun ana ve babasına karşı korunması
Protection of the children from the parents according to Turkish Civil Code
  1. Tez No: 144592
  2. Yazar: CEMİL ÇELİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEM BAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TÜRK MEDENİ KANUNA GÖRE ÇOCUĞUN ANA VE BABASINA KARŞI KORUNMASI Cemil ÇELİK Danışman: Yrd. Doç. Dr. Cem BAYGIN 2004 - SAYFA: 191 Jüri : Doç. Dr. Nihat BULUT Jüri : Yrd. Doç. Dr. Cem BAYGIN Jüri : Yrd. Doç. Dr. Murat DOĞAN Nüfuzumuzun önemli bir kısmını çocuklar teşkil etmektedir. Çocuklar da yaş itibariyle küçük oldukları için her zaman kendilerini savunamamaktadırlar. Haklarını erişkin bir insan gibi arayamamaktadırlar. Bu çalışmada da çocukların özel durumu dikkate alınarak, onların korunmasına yönelik hükümler incelenmiştir. Tez konusu olarak çocukların korunması seçilmiştir. Ancak çocuğun korunmasına yönelik hükümler geniş bir konu olduğu için, çalışma, Medeni Kanun hükümleriyle sınırlandırılmıştır. Medeni Kanuna göre çocuğun kişi varlığının korunmasını gerektiren önlemler üç gruba ayrılmaktadır. Bu önlemler hafiften ağıra doğru sıralanmıştır. Bu önlemler genel koruma önlemleri, çocuğun bir aile yanına ya da kuruma yerleştirilmesi önlemi ve velayetin kaldırılması önlemidir. Ayrıca kanun koyucu çocuğun malvarlığının korunmasını ayrı bir başlık altında düzenlemiştir. Bu incelememde de Kanundaki düzenlemeye uygun olarak bir yol izlenmiştir. Yapılan bu çalışma neticesinde varılan sonuçlar özet olarak şunlardır; Yeni Medeni Kanun ile çocuğun korunması yönünde önemli adımlar atılmıştır. Öncelikle düzgün nesepli ve düzgün olmayan nesepli çocuk ayrımında, düzgün olmayan nesepli çocuk aleyhine olan hükümler isabetli olarak kaldırılmıştır. Evlilik dışında doğan çocuğun velayetinin doğum ile birlikte anaya ait olduğu belirtilmiştir. Yine evlilik dışı doğan çocuğun babasıyla soybağı kurulsa da ananın soyadını alacağı, babanın soy adını almayacağı belirtilmiştir. Bu düzenlemeler de çocuk lehine olan önlemli düzenlemedir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT M. THESIS PROTECTION OF THE CHILDREN FROM THE PARENTS ACCORDING TO TURKISH CIVIL CODE Cemil ÇELİK Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Cem BAYGIN 2004 -PAGE: 191 Jury : Doç. Dr. Nihat BULUT Jury : Yrd. Doç. Dr. Cem BAYGIN Jury : Yrd. Doç. Dr. Murat DO?AN The children compose the main part of our population. The children, being very young, cannot always defend themselves. They cannot defend their rights like an adult. In this research, the provisions for the protection of children are examined by taking into consideration their private situation. The protection of children was chosen as a subject of the thesis. But, since the provisions for the protection of the children are a very widespread subject, the research was limited by the provisions of the Civil Code. According to the Civil Code, the measures for the protection of the humanity of children are divided into three parts. These measures are aligned from the lightest to the heaviest one. Among these measures are the general protection measures, the housing of child in a family or in a society, and the abolition of authority. The legislative power also distinctly arranged the protection of the estate of child. In my research, a routine in accordance with the code is followed. At the end of this research, the results are as fallows: With the New Civil Code, the important steps were made for the protection of child. Firstly, with the separation of legitimate or illegitimate children, the provisions against the illegitimate children were fairly repealed. It was stated that authority over child, who was not born in marriage, belongs to his mother. It is also stated that, even if there were a relation of descent with his or her father, a child would adopt his or her mother's surname, not his father's. These provisions are very important and for the benefit of a child. With these provisions, the legislative body tried to prevent the affairs which are illegal and not in marriage.