Turizmin Erzurum ekonomisindeki yeri (turizm uydu hesapları yöntemiyle incelenmesi)
The place of tourism in Erzurum economy (a survey through tourism satellite accounts)
- Tez No: 144591
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
IV ÖZET DOKTORA TEZİ TURİZMİN ERZURUM EKONOMİSİNDEKİ YERİ (TURİZM UYDU HESAPLARI YÖNTEMİYLE İNCELENMESİ) Gökalp N. SELÇUK Danışman : Yrd. Doç. Dr. Kerem KARABULUT Jüri : Yrd. Doç. Dr. Kerem KARABULUT Bu çalışmanın amacı, turizmin Erzurum ekonomisindeki yeri ve öneminin detaylı ve analitik biçimde incelenmesidir. Ayrıca, ulusal hesaplarda ayrıntılı biçimde incelenmesi mümkün olmayan turizmin, ekonomik etkisinin tespit edilmesi ve araştırmacılar ile politika uygulayıcılarının istatistiki bilgi ihtiyacının karşılanması amaçlanmaktadır. Çalışma, Erzurum il merkezindeki işletme ve yatırım belgeli turizm işletmelerinde konaklayan turistlerin tüketim harcamaları ve aynı işletmelerin ürettikleri turistik ürünler ile sınırlandırılmıştır. Çalışma Turizm Uydu Hesaplan Yöntemi ile yapılmıştır. Yöntem, yerli ve yabancı turistlerin harcamalarının tespiti ve sınıflandırılması suretiyle, standart turizm uydu hesaplan tablolannın oluşturulması ve bu verilerin tipik turizm işletmelerine yönelik girdi-çıktı anketlerinden elde edilen verilerle uyumlaştmlması esasına dayanmaktadır. Veri toplama aracı olarak anketörler kullanılmış, 1234 turist ve 14 işletmeye yönelik anket gerçekleştirilmiştir. 2003 yılı itibariyle, turizm endüstrisinin üretimi piyasa fıyatlanyla 10,4 trilyon TL olarak gerçekleşirken, toplam iç turizm tüketimi 68,1 trilyon TL olarak gerçekleşmiştir. Turizm endüstrisinin Erzurum ili gayrisafi hasılası içindeki payı binde 4 olarak tahmin edilirken, turistlerin tüketimi dikkate alındığında aynı rakam %3 olarak tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D THESIS THE PLACE OF TOURISM IN ERZURUM ECONOMY (A SURVEY THROUGH TOURISM SATELLITE ACCOUNTS) Gökalp N. SELÇUK Advisor Jury Yrd. Doç. Dr. Kerem KARABULUT Yrd. Doç. Dr. Kerem KARABULUT The purpose of this study is to investigate the place and importance of tourism in the economy of Erzurum in detail and analytic way. Besides it is aimed to determine the economic effect of tourism, the detailed investigation of which is impossible in national accounts, and to meet the statistical information need of researchers and policy practitioners. The study is limited to consumption expenditures of the tourists accommodating in tourism establishments having operation and investment registration and to the touristic products produced by the same establishments. The study has been based on forming the standard tourism satellite account tables through determination and classification of the expenditures of domestic and inbound tourists and conforming these data obtained through input-output questionnaires in typical tourism establishments. Questiomiaire masters were used to collect data and 1234 tourists and 14 establishments were included. By the year 2003, the production of tourism industry was realised as 10.4 trillion TL on current prices while total domestic tourism consumption was realised as 68.1 trillion TL. Though the share of tourism industry in gross domestic product of Erzurum was estimated to be 4%o, it came out to be 3% when the consumptions of the tourists were taken into account.