İslam Hukuk metodolojisinde tearuzu gidermede tercih yöntemi (Hanefi uygulaması)
The preference technique in the solution of the contradiction in the methodology of İslamic Law
  1. Tez No: 144598
  2. Yazar: ZEKİ KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT YAYLALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Ill ÖZET DOKTORA TEZİ İSLAM HUKUK METODOLOJİSİNDE TEARUZU GİDERMEDE TERCİH YÖNTEMİ Zeki KOÇAK Danışman: Prof. Dr. Davut YAYLALI 2004 -SAYFA: 238 Jüri: Prof. Dr. Davut YAYLALI Prof. Dr Mustafa BAKTIR Prof. Dr. Niyazi USTA Prof. Dr. Hamza AKTAN Prof. Dr. Şamil DAĞCI Bu çalışma, İslam hukuk metodolojisinde yer alan“tercih yöntemi”mn, Hanefi hukuk mektebindeki yer ve hukukî değerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda tezimizde hukuk, salt kurallar manzumesi olmaktan ziyade, sosyal bir yürürlük olarak da algılanmaktadır. Delile dayalı, hukuksal değerlendirmenin bir ürünü olan tercih, içtihat faaliyetinin farklı bir versiyonudur. Bunu ispat için hukukun kavramsal kaynaklarına ihtiyaç duyulduğu kadar, diğer yürürlük kaynaklarına da atıfta bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph. D. Thesis THE PREFERENCE TECHNIQUE IN THE SOLUTION OF THE CONTRADICTION IN THE METHODOLOGY OF ISLAMIC LAW Zeki KOÇAK Supervisor: Prof. Dr. Davut YAYLALI 2004 -PAGE: 238 Jury: Prof. Dr. Davut YAYLALI Prof. Dr Mustafa BAKTIR Prof. Dr. Niyazi USTA Prof. Dr. Hamza AKTAN Prof. Dr. Şamil DA?CI This study, aims to make clear the place of“preference method”in Islamic law methodology in Hanefi law school and its legal valve. For this reason, the law concept in this study is understood in its social application rather than being a series of rules. Preference, which is a product of legal evalvation based on evidence, is a different version of problem-solving activity. To focus on this, this study includes sources of application as well as theorethical sources.