Yolsuzluklar ve makroekonomik etkileri
Macroeconomic effects of corruption
- Tez No: 144599
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ AKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ill ÖZET DOKTORA TEZİ YOLSUZLUKLAR VE MAKROEKONOMİK ETKİLERİ Selim BAŞAR Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hayati AKSU 2004-SAYFA: 100 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Hayati AKSU Prof. Dr. Cevat GERNİ Prof. Di.Muammer YAYLALI Prof. Dr. Recai ÇINAR Prof. Dr. Hasan ÖZYURT Bu tezin amacı, yolsuzlukların çeşitli makroekonomik etkilerini tahmin etmektir. Bu amaçla çalışmada yolsuzluk olgusu ve tarihsel süreç kısaca özetlenerek, yolsuzlukların çeşitli iktisadi ve sosyal nedenleri ile çeşitli makroekonomik etkileri ile ilgili tartışmalara yer verilmektedir. Uygulama bölümünde ise 1990-2000 dönemi için 59 ülkeyi kapsayan çok ülkeli regresyon tahmini yapılmış ve elde edilen sonuçlar ışığında Türkiye ile çeşitli ülkeler kıyaslanmıştır. Tahmin sonuçlarına göre yolsuzluklar iktisadi büyümeyi, yatırımları ve ülkelerdeki politik istikrarı azaltmaktadır. Bununla birlikte yolsuzlukların beşeri sermaye üzerinde olumsuz etkileri olduğuna dair bir sonuca ulaşılamamıştır. Çalışmadan elde edilen diğer sonuçlara göre nüfus artış oranının, beşeri sermayenin ve yatırımların artması büyümeyi olumlu olarak etkilemektedir. Buna karşılık, ülkelerdeki politik istikrarın, dışa açıklıklığın ve demokratikleşmenin artmasının büyüme üzerinde olumlu etkide bulunduğuna dair herhangi bir bulguya ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph. D. THESIS MACROECONOMIC EFFECTS OF CORRUPTION Selim BAŞAR Supervisor: Ass. Prof. Hayati AKSU 2004-PAGE: 100 Jury: Assist. Prof. Dr. Hayati AKSU Prof. Dr. Cevat GERNİ Prof. Dr.Muammer YAYLALI Prof. Dr. Recai ÇINAR Prof. Dr. Hasan ÖZYURT The purpose of this thesis is to estimate some macroeconomic effects of corruption. For this reason, some debate about economic and social causes and consequences of corruption are examined by summarising corruption phenomenon and its historical process. In the last section, a cross-country regression is applied for 59 countries for 1990-2000 period, and the results obtained for Turkey and some other countries are compared. According to the regression results, corruption decreases the economic growth, domestic invetsment and political stability. There have not been obtained the effects of corruption on human capital, however. According to the other results of this study; the population growth, human capital, and investment rate have positive effects on the growth rate of economy. On the contrary, the results suggest that political stability, openess to trade, and degree of democracy of countries have not positive effects on the growth rate.