Türk tezhip sanatında levha tezyinatı
Plate decoration in Turkish illumination art
- Tez No: 144604
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
IV ÖZET DOKTORA TEZİ TÜRK TEZHİP SANATINDA LEVHA TEZYİNATI Celalettin KARADAŞ Danışman: Yrd.Doç.Dr. Abdulkadir YILMAZ 2004- Sayfa: 134 Jüri : Yrd.Doç.Dr. Abdulkadir YILMAZ Prof. Dr. Asri ÇUBUKÇU Prof. Dr. Vahdettin BAŞÇI Prof. Dr. F. Çiçek DERMAN Prof. Dr. Naci OKÇU Türk sanatlarının en önemli şubelerinden biri de tezhip sanatıdır. Bu sanat dalı, köklü geçmişi içerisinde bir çok kullanım alanı bulmuştur.Tezhip sanatının özellikle, XIX. yy.dan itibaren en çok kullanıldığı alanlarının başında levhalar gelir. Levhalar, Türk kültür mirasının canlı tanıklandır.Her devrin zevk ve sanat anlayışını ortaya koyan bu eserler, geçmişe de ışık tutmaktadırlar. Altı bölümden oluşan tezin birinci bölümünde levhanın tanımı ve gelişimi, ikinci bölümde levha çeşitleri, üçüncü bölümde levha teknikleri, dördüncü bölümde levhanın hazırlanışı, beşinci bölümde levhanın bezenmesi, altıncı bölümde levhalarda ki bezeme çeşitlen işlenmiştir. Tezin katalog bölümünde ise levha örnekleri tanıtılmıştır.. Yapılan tezin ana kaynağını Topkapı Sarayı Müzesi, Türk İslâm Eserleri Müzesi, Vakıf Hat Müzesi, Mevlânâ Müzesi, Bursa Ulu Camii, Ayasofya Camii, Cihangir Camii, Resmi ve Özel koleksiyonlar da bulunan levhalar oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Ph. D. THESİS PLATE DECORATION İN TURKISH ILLUMINATION ART Celalettin KARADAŞ Supervisor : Assist Prof. Dr. Abdulkadir YILMAZ 2004- Page : 134 Jury : Assist. Prof. Dr. Abdulkadir YILMAZ Prof. Dr. Asri ÇUBUKÇU Prof. Dr. Vahdettin BAŞÇI Prof. Dr. F. Çiçek DERMAN Prof. Dr. Naci OKÇU One of the most significant branches of Turkish Arts is illumination. This art branch has found a lot of usage fields in its radical history. Particularly, plates come first in the fields that illumination art has been used most since 19 th century. Plates are the vivid witnesses of Turkish cultural heritage. These works of art which bring up the taste and art understanding of each era also enlighten the past. In the first part of this thesis consisting of six parts in total the definition and process of the plate; in the secont part the kinds of plate; in the third part plate techniques; in the fourth part the preparation of plate; in the fifth part the decoration of plate and in the sixth part the kinds of decorations on plates are dealt with. In the catalogue part of the thesis, the plate examples are introduced. The main source of the thesis done comprise of plates existing in Topkapi Palace Museum, Turk Islam Works Museum, Foundation Calligraphy Museum, Mevlana Museum, Bursa Ulu Mosque, Ayasofya Mosque, Cihangir Mosque and official and private collections.