Konaklama işletmelerinde vizyon yönetimi -bir saha çalışması-
Vision management in accommodation companies -a survey study-
  1. Tez No: 144605
  2. Yazar: ABDULLAH KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
VI ÖZET DOKTORA TEZİ KONAKLAMA İŞLETMELERİNDE VİZYON YÖNETİMİ -BİR SAHA ÇALIŞMASI- Abdullah KARAMAN Danışman: Prof.Dr. Dursun BİNGÖL 2004 - SAYFA 225 Jüri: Prof.Dr.Dursun BİNGÖL Prof.Dr. Muammer YAYLALI Prof. Dr. Mahmut PAKSOY Yrd. Doç. Dr. Fatih KARCIOĞLU Yrd.Doç.Dr. Ömer Faruk İŞCAN Bu çalışmanın genel amacı, vizyon yönetimi kavramını incelemek, konaklama işletmeleri açısından değerlendirmek ve bu doğrultuda uygulamalı bir araştırma yapmaktır. Çalışma, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, farklı boyutları ile vizyon kavramı tanımlandıktan sonra ilgili kavramlarla ilişkileri açıklanmıştır. İkinci bölümde, işletmeler açısından vizyon yönetimi incelenmiştir. Vizyon yönetim sürecinin aşamaları anlatılmıştır. Ayrıca vizyonu belirleme, paylaşımını sağlama, uygulama süreci, etkileyen faktörler ve denetimi teorik olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde vizyon yönetiminin konaklama işletmeleri açısından önemi açıklanmıştır. Konaklama işletmelerinin özelliklerine bağlı olarak dikkat edilmesi gereken noktalar, faydalan, sakıncaları ve uygulamadan örnekler verilmiştir. Dördüncü bölüm ise, Türkiye'de faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı oteller ile birinci sınıf tatil köylerinde 115 yönetici üzerinde bir anket çalışması yapılarak işletmelerin vizyon uygulamaları ve yöneticilerinin vizyon geliştirme tutumları tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, vizyon yönetimi uygulamalarının çok yaygın olamadığı, uygulayan işletmelerin çoğunluğunda vizyon ifadelerinin yazılı olduğu ve paylaşıldığı, belirlenmiştir. Ayrıca yöneticilerin eğitim düzeyi artıkça vizyoner tutum geliştirme düzeylerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Vizyon yönetiminin konaklama işletmelerinde en çok motivasyonu ve verimliliği artırmaya etki ettiği sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Ph.D.THESIS VISION MANAGEMENT IN ACCOMMODATION COMPANIES AND A SURVEY STUDY Abdullah KARAMAN Supervision Prof.Dr. Dursun BİNGÖL 2004 - PAGE 225 Jury: Prof. Dr.Dursun BİNGÖL Prof. Dr. Muammer YAYLALI Prof. Dr. Mahmut PAKSOY Assistant. Prof. Dr. Fatih KARCIO?LU Assistant. Prof. Dr. Ömer Faruk İŞCAN The aim of this study is to investigate the concept of vision management, to evaluate it from the point of accommodation companies, and to carry out an applicational research. The study consists of four parts. In the first part, after defining the concept of vision from different aspects, its relations with related concepts have been explained. In the second part, vision management has been studied in terms of companies. The step of vision management process has been indicated. Besides, the determination of vision, the maintenance of its share, application process of it, the factors affecting it and its supervision have been handled theoretically. In the third part, the importance of vision management from the point of accommodation companies has been emphasised. The points to be paid attention, the advantages and disadvantages and example from the application conduced are stressed due to the peculiarities of accommodation firms. In the fourth part, vision applications of the firms and the attitudes of their managers in the improvement of vision have been given by conducting a questionnaire survey on 1 1 5 managers of four or five star hotels and holiday villages of first class running in Turkey. At the end of the study, it has been determined that the application of vision management is not very common, and that the vision expressions are written and shared in those of the companies, where it is applied. Besides, it seen that the higher the education levels of manager is the better the vision improvident attitudes of them is. It has been observed the motivation and efficiency in accommodation companies.