Firmalarda kısa vadeli kredi kullanımı ve Erzincan'de bir uygulama
Short term credit using in firms and an application in Erzincan
- Tez No: 144603
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN TÜRKO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Enflasyonist baskılar ile yüksek faiz uygulamasının yoğunluk kazandığı ve uzun vadeli fon sunumunun azaldığı dönemlerde kısa vadeli krediler ön plana çıkmaktadır. Kısa vadeli krediler genellikle, firmaların bir yıl içersinde ödemekle yükümlü olduğu borçlan ifade etmektedir. Kısa vadeli krediler; satıcı kredisi, banka kredisi, finansman bonosu, factoring, varlığa dayalı menkul kıymetler ve diğerleridir. Ülkemizde, kısa vadeli kredi kullanımının uzun vadeli fon kullanımına göre daha fazla olduğu görülür. Bu duruma, kreditörlerin firma yaklaşımları ve genel ekonomik konjonktürün etkili olduğu söylenebilir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, firmaların çoğunluğu satıcı kredisi tercih ettiğini, kısmen banka kredisi kullandığı görülmüştür. Ayrıca Erzincan'da araştırma konusu firmalar, yeni finansman yöntemlerinden finansman bonosu, factoring ve varlığa dayalı menkul kıymetlerden hiçbir şekilde yararlanmamıştır. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel olarak kısa vadeli krediler incelenmiş; ikinci bölümde ise firmalarda kısa vadeli kredi kullanımına ilişkin bir araştırma değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Using of short term credits is increasing in the period with a high level of interest caused by inflationary pressures and the long term fund offerings are decreasing. Short term credits are generally debts which have to be paid in one year. Short term credits are the sellers credits, bank credits, commercial papers, factoring, asset backed securities and so on. In our country, short term credit using is more than long term credits. It is possible to say that this condition is caused by the cretidors' point of view to the firms and general economic conjuncture. According to the result of the study, most of the firms prefer using sellers credits and partially some of them prefer bank credits. Also, firms in Erzincan didn't benefit from new financial methods such as commercial papers, factoring and asset backed securities. This sduy consists of two parts. In the fist part of the study, short term credits are examined, and in the second part the research concerning the using of short term credits is evaluated.