1960-80 dönemi Türk romanında başkaldırı olgusu
The concept of revolt in Turkish novel of the years 1960 to 1980
  1. Tez No: 144606
  2. Yazar: CUMHUR ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN GÜLLÜLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
m ÖZET DOKTORA TEZİ 1960-80 DÖNEMİ TÜRK ROMANINDA BAŞKALDIRI OLGUSU Cumhur ASLAN Danışman : Prof. Dr. Sabahattin GÜLLÜLÜ 2004 -SAYFA: 216 + V Jüri : Prof. Dr. Sabahattin GÜLLÜLÜ Prof. Dr. Hüseyin AKYÜZ Prof. Dr. Mustafa YILDIRIM Prof. Dr. H. Bayram KAÇMAZOĞLU Yrd. Doç. Dr. Abamüslim AKDEMİR 1960-80 Dönemi Türk Romanında Başkaldırı Olgusu adlı çalışmada, Türk romanlarında başkaldırı olgusu, toplumsal pratiklerde gözlemlenen başkaldırı olgusunun Türk romanlarına yansıyış biçimi ele alınmıştır. Bu çalışma, edebiyatla sosyolojinin kesiştiği bir odakta toplumsal yapıyı irdelemeyi amaçlamıştır. Romanların içinde yer aldığı toplumsal/siyasal yapı geniş biçimde irdelenerek bu yapının romana yansıma biçimleri araştırılmıştır. Çalışma üç temel bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Kavramsal Çerçeve ve Metodoloji Bölümünde başkaldırı kavramı tarihsel ve kuramsal açıdan çözümlenerek, konuya ilişkin farklı kuramsal yaklaşımlara yer verilmiştir. Toplumla edebiyat arsındaki ilişkiyi açıklamayı amaçlayan bir çalışmada metodolojinin çok önemlidir. Çalışmada L. Goldmann'ın Oluşumsal Yapısalcılık yöntemi benimsenerek, romanlar bu yöntem çerçevesinde çözümlenmiştir. Çalışma daha çok toplumsal gerçekliğin metinlere yansıma biçimlerine odaklandığı için Oluşumsal Yapısalcılık hem metne odaklanması hem de topluma ağırlık vermesi nedeniyle benimsenmiştir. İkinci bölümde 1960-80 döneminde toplumsal, siyasal ve kültürel yapı başkaldırı çerçevesinde irdelenmiştir. 1960-80 Dönemi Türk toplumsal yapısı açısından önemli bir geçiş sürecini oluşturmaktadır. Yeni toplumsal ilişkilerin, yeni sınıfsal ilişkilerin belirdiği bu dönem üzerinde ayrıntılı olarak duruldu. Yine bu kısımda dönemin edebiyat anlayışları karşılaştırmalı olarak ele alınmış, farklı yaklaşımların başkaldırı konusunda nasıl bir tavır içinde oldukları irdelenmiştir. Ayrıca politik/siyasal roman konusu kavramsal açıdan çözümlenerek Türk edebiyatmda politik romanın yapısı tartışılmaya çalışılmıştır. Tezin ana kısmım oluşturan üçüncü bölümde örnek olarak seçilen romanlar başkaldırı bağlamında geniş biçimde çözümlenmiştir. Bu çözümlemede başkaldırı kültürünün olup olmadığı, romanlara yansıyıp yansımadığı araştırılmıştır. Bu doğrultuda Türk toplumunda başkaldırı kültürü konunda genel bir değerlendirme amaçlanmıştır. Sonuçta Türk toplumunda başkaldırı kültürünün çok fazla benimsenen bir tavır olmadığı ve Türk insanının çatışan değerler yerine uzlaşmayı içen değerleri benimsediği düşüncesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph. D. THESIS THE CONCEPT OF REVOLT IN TURKISH NOVEL OF THE YEARS 1960 TO 1980 Cumhur ASLAN Supervisor : Prof. Dr. Sabahattin GÜLLÜLÜ 2004 -PAGE: 216 + V Jury :Prof. Dr. Sabahattin GÜLLÜLÜ Prof. Dr. Hüseyin AKYÜZ Prof. Dr. Mustafa YILDIRIM Prof. Dr. H. Bayram KAÇMAZO?LU Yrd. Doç. Dr. Abamüslim AKDEMİR The objective of our study entitled The Concept of Revolt in Turkish Novel of the Years 1960 to 1980 is to determine the presence of revolt in Turkish novel of the period as well as to analyze the social structure form a point of view where literature and sociology are intertwined. The social/political context in which the novels are created has been thoroughly examined and the way they are reflected in the novels has been analyzed. The study is composed of three main chapters. In the first chapter entitled Conceptual Construction and Methodology, the concept 'revolt' has been examined on historical and theoretical bases. This chapter has also allocated a wide space to the methodology to follow in the study, which is Formative Structuralism by L. Goldman. The second chapter is devoted to the examination of the social, political and cultural structure of the period from 1960 to 1980 on the basis of revolt. The understandings and trends of literature in this period have been defined and described comparatively. Moreover, the issue of the political novel has been analyzed as a concept with an attempt to debate the structure of political novel in Turkish novel. The third chapter, which is the essential part of the study, is concerned with a detailed and comprehensive analysis of the novels chosen for the study. This analysis is intended to find answers to the questions of whether a revolt culture really existed in this period and whether it was reflected in the novels. Accordingly, a general evaluation of the revolt culture in Turkish society has been aimed at. It has been concluded that revolt is not much appreciated and acknowledged in Turkish society, which is tantamount to admitting that Turkish people are not sympathetic to the revolt. Normative structure harmony in Turkish society is shaped by an understanding covering a mutual compromise.