Bir kurum olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinde yenileşme hareketleri
Renovation movements in Turkish Armed Forces as an institution
  1. Tez No: 144612
  2. Yazar: İBRAHİM ACAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SABAHATTİN GÜLLÜLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ BİR KURUM OLARAK TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDE YENİLEŞME HAREKETLERİ İbrahim ACAROĞLU Danışman : Prof. Dr. Sabahattin GÜLLÜLÜ 2004 -SAYFA: 258 + Xn Jüri : Prof. Dr. Sabahattin GÜLLÜLÜ Prof. Dr. Hüseyin AKYÜZ Prof. Dr. Mustafa YILDIRIM Prof. Dr. Bayram KAÇMAZOĞLU Yrd. Doç. Dr. Yıldız AKPOLAT“Bir Kurum Olarak Türk Silahlı Kuwetleri'nde Yenileşme Hareketleri”adlı çalışmamız; giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte; kavramsal ve tarihsel çerçeve başlığı altında Yenileşme, Kurum- Toplumsal Kurum-Kurumsallaşma ile ordunun kurumsal niteliği üzerinde durulmuştur. Tarihsel çerçevede ise, asıl konumuz olan Cumhuriyet dönemi Türk Silahlı Kuvvetleri'nin temelini oluşturan Türk Askeri Teşkilatı'mn İslam öncesi ve sonrası durumu bir kurum olarak genel görünümü itibarıyla kısaca ele alınmış, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin mirasım devraldığı Osmanlı Devleti Askeri Teşkilatı, yakın dönem olması sebebiyle, biraz daha ayrıntılı işlenmiştir. Birinci bölümde; Yenileşme olgusunun ilk örneklerinin görüldüğü Osmanlı'nın son dönemlerindeki askeri kurumlara yer verilmiştir. İkinci bölümde; Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurulmasını takip eden yıllarda yapılan inkılapların, devleti kuran askeri kadronun bir eseri olmasına dayanarak, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin öncülüğünde yapılan yenileşmelere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise; 1923 'ten günümüze kadar Türk Silahlı Kuwetleri'nde görülen yapısal yenileşme ve toplumsal gelişime destek kapsamında; sosyal, kültürel, teknolojik ve ekonomik faaliyetler ele alınmıştır.VI Çalışmamızdan çıkan sonuç; Atatürk'ün Türk Yenileşme hareketlerinin en güzel ürünü olarak ulusumuza hediye ettiği Türkiye Cumhuriyeti, şüphesiz Türk Ordusu'nun üstün gayretleriyle kurulmuştur. Türk Ordusu günümüzde ve gelecekte Türk Yenileşmesi 'nin, gerek kendi kurumu, gerekse diğer kurumlar açısından itici gücü ve koruyucusu olmaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT Ph.D. THESIS RENOVATION MOVEMENTS IN TURKISH ARMED FORCES AS AN INSTITUTION İbrahim ACARO?LU Supervisor. : Prof. Dr. Sabahattin GÜLLÜLÜ 2004 -PAGE: 258 + XH Jury : Prof. Dr. Sabahattin GÜLLÜLÜ Prof. Dr. Hüseyin AKYÜZ Prof. Dr. Mustafa YILDIRIM Prof. Dr. Bayram KAÇMAZO?LU Assist.Prof.Dr. Yıldız AKPOLAT Our study, named“Renovation Movements in Turkish Armed Forces as an Institution ”consists of three sections and the introduction. In the introduction section; renovation in conceptual and historical basis, institution-social institution, institutionalisation and institutional characteristics of Turkish Armed Forces were discussed. In historical basis, Turkish army institution in history, which is the roots of today's modern army in the republic period, was examined briefly during before and after Islamic period. Ottoman Empire, which was came into inheritance by Turkish Republic, was evaluated more intensively since the period is close to our main focus in chronological basis. In the first section; armed forces was analysed during the last period of Ottoman Empire, which was considered to be the first examples of renovation movements. In the second section; reforms during the following years of establishment of Turkish Republic, were analysed because they were all achieved with the leadership of Turkish armed forces. In the third section; from 1923 to present years, structural, technological and economical renovations in Turkish Armed forces were investigated. Our studies suggests that, as a result of Atatürk' s reforms, Turkey Republic was founded by strong efforts of Turkish Army, and Turkish Army will stay as the motivating power of Turkish renovation in the foreseeable future.