Birecik ilçe merkezinin coğrafi etüdü
Geographical research off Birecik town center
  1. Tez No: 144613
  2. Yazar: HATİCE DAYIBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL SEVİNDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BİRECİK İLÇE MERKEZİ'NİN COĞRAFÎ ETÜDÜ Hatice DA YIBAŞ Danışman: Yrd. Doç. Dr. Cemal SEVİNDİ 2004, sayfa: 160 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Cemal SEVİNDİ Yrd. Doç. Dr. Serkan DOĞANAY Yrd. Doç. Dr. Mustafa ÖZDEMİR Araştırma sahamızı oluşturan Birecik ilçe merkezi Güneydoğu Anadolu Bölgemizin Orta Fırat bölümünde yer almaktadır. İdari bakımdan Şanlıurfa iline bağlı olan Birecik, Şanlıurfa il merkezine 82 km uzaklıktadır. Araştırma sahası Şanlıurfa'nın güneybatısında yer almaktadır. Doğuda Suruç (Şanlıurfa), batıda Nizip (Gaziantep), kuzeyde Halfeti (Şanlıurfa), kuzeydoğuda Bozova (Şanlıurfa) ilçeleri ile çevrilidir. İlçenin güneyinde Suriye devlet sının uzanır. Birecik ilçesi idari bakımdan 2 nahiye ve 70 köyden oluşur. Belediye yönetim sınırlan dahilinde yerleşim alanının yüzölçümü ise 10 km2 kadardır. 1990 yılında Birecik ilçe merkezi nüfusu 28440 iken, 2000 yılında 40054'e yükselmiştir. Araştırma sahasında göç hareketleri 1960'lı yıllardan sonra daha da artmıştır. Göç olayının temelinde bulunan faktör, insanlann geçimlerini sağlamak için daha uygun yerlere gitmek ve burada iş bulmak, çeşitli imkânlardan faydalanmak ve yerleşmektir. Genel hava dolaşımı ve coğrafî faktörlere bağlı olarak sahada; Karasal iklim şartları ve Akdeniz iklim şartlan hüküm sürmektedir. Birecik'te yıllık ortalama sıcaklık 12.8°C, yıllık en yüksek sıcaklık 45.2°C, yıllık en düşük sıcaklık da -10.3°C kadardır. Araştırma sahasının en önemli akarsulan Fırat Nehri, Kehriz, Caber, Zeytin, Birecik ve Koymat gibi akarsulardır. Aynca, Tat-Ayn çayı, Tishe, Ayran ve Çoğan çayı gibi küçük akarsularda vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY MASTER THESIS GEOGRAPHICAL RESEARCH OFF BİRECİK TOWN CENTER Hatice DAYIBAŞ Counselor: Assist. Prof. Dr. Cemal SEVİNDİ 2004, Page: 160 Jury: Assist. Prof. Dr. Cemal SEVİNDİ Assist. Prof. Dr. Serkan DO?ANAY Assist. Prof. Dr. Mustafa ÖZDEMİR The centre of Birecik district constituting our research area takes place in the Middle Fırat section of the South East Anatolian Region. Birecik administrated by Şanlıurfa, is 82 km for from the city centre. This research area contains the South west of Şanlıurfa. It's surrounded with Suruç (Şanlıurfa) in the east, Nizip (Gaziantep) in the west, Halfeti (Şanlıurfa) in the North and Bozova (Şanlıurfa) in the northeast. The state's South boundry reaches to Syria. Birecik includes 2 big villages and 70 smau ones. In the administrative municipality boundry the dwellingregion is approximately 10 km2, while the population of the centre of it was 28440 in 1990, it increased in 40054 in 2000. In this research area the migration movements increased much more after 1960s. Factors found in the basis of this migration is that, people g oto more suitable places to meet their needs, to find a jop, to make use of the opportunities and then to accomadate there. Depending on general air circulation and geographical factors, in the area terrestrial climate conditions and mediterrean climate conditions are experienced. Annual average temperature is 12.8°C, the highet temperatura is approximately 45.2°C and the lowest.is -10.3°C there. The most significant rivers of the research area are Fırat, Kehriz, Caber, Zeytin, Birecik and Koymat. Besides streams like Tat-Ayn, Tishe, Ayran and Çoğan are existed too.