Kamu yönetiminde halkla ilişkiler faaliyetleri: Türk Silahlı Kuvvetleri örneği
Public relations activities in public administration: The example of Turkish Armed Forces
- Tez No: 394961
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ELİF YÜCETÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Halkla ilişkiler faaliyetleri, 21'inci yüzyılda kamu kurum ve kuruluşları için hayati öneme sahiptir. Halk, artık kendisini yönetenlerin neyi, nasıl, ne maksatla ve ne zaman yaptıklarını bilmek istemektedir. Halk, elde edeceği bu bilgiyle, yöneticilerin yaptıklarını onaylayacak ya da onaylamayacaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri, T.C. Anayasasında kendisine verilen görevleri devlet bütçesinin çok önemli bir bölümünü kullanarak yerine getirmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en önemli görevi kuşkusuz ki Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik tehditlere karşı ülkesini korumak ve kollamaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri bu önemli görevi yerine getirirken hem devlet bütçesinin önemli bir bölümünü kullanmakta hem de çok fazla sayıda insan gücünü yönetmektedir. Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan subay, astsubay, sivil memur, uzman erbaş, erbaş ve erlerin kendileriyle birlikte aileleri de göz önünde bulundurulduğunda, kurum içi ve kurum dışı uygulamalarıyla Türk Silahlı Kuvvetleri çok fazla sayıda insanın hayatına doğrudan tesir etmektedir. Bu çerçeveden bakıldığında Türk Silahlı Kuvvetleri de diğer kamu kurum ve kuruluşları gibi icra ettiği faaliyetler konusunda halkı ve tüm kurum ve kuruluşları bilgilendirmek zorundadır. Türk Silahlı Kuvvetleri, halkla yüz yüze gerçekleşen halkla ilişkiler yöntemlerini etkin bir biçimde kullanmaktadır. Çeşitli zamanlarda ve birbirinden farklı denekler üzerinde yapılan anket çalışmaları da bu durumu doğrulamaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri bu araştırmalarda çoğunlukla en güvenilir kurum olarak görülmektedir. Hem halkı bilgilendirme zorunluluğunun yerine getirilmesi hem de mevcut güvenilir kurum olma özelliğinin sürdürülebilmesi etkin ve bilinçli bir halkla ilişkiler politikasının sürdürülmesiyle mümkündür. Türk Silahlı Kuvvetleri, yüz yüze uyguladığı halkla ilişkiler yöntemlerinin yanı sıra basın gibi bazı aracı yöntemleri de kullanmaktadır. Bu faaliyetlerin bir kısmı yeterli olsa da güvenlik, istihbarat tedbirleri, yeterince açıklama yapmama gibi eksik yönleri de bulunmaktadır. Bu olumsuzlukların giderilmesi şeffaflık ilkesinin daha fazla kullanılması ve hangi bilgilerin gizli, hangi bilgilerin açıklanabilir olduğunun net bir şekilde ortaya konması ile mümkündür. Çeşitli araştırma şirketleri tarafından yapılan çalışmalar sonucunda ABD ordusu her yıl dünyanın en büyük ve en güçlü ordusu olarak görülmektedir. Dünyanın birçok bölgesinde faaliyet gösteren ABD ordusu halkla ilişkiler faaliyetlerini etkin olarak kullanmaktadır. Çalışmaya esas olmak üzere ABD ordusunun halkla ilişkiler faaliyetleri detaylı bir şekilde incelenmiş ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile kıyaslanmıştır. Bu kıyaslama neticesinde bazı yönlerden ABD ordusunun Türk Silahlı Kuvvetleri'ne göre farklı ve daha etkin olduğu görülmüştür. Türk Silahlı Kuvvetleri ile ABD ordusunun halkla ilişkiler faaliyetlerinin kıyaslanması daha önce yapılmadığından bu durum tez çalışmasına ayrıca önem katmaktadır. Sonuç olarak, Türk Silahlı Kuvvetleri diğer kamu kurum ve kuruluşları gibi halk desteğini sağlamak, halkın gözündeki güvenilir kurum imajını sürdürmek ve kendini halkla anlatmak için halkla ilişkiler faaliyetlerini etkin bir şekilde kullanmak zorundadır. Çalışmanın sonuç bölümünde tespit edilen eksiklikler ve olumsuzlukların giderilmesi için çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Public relations activities has a vital importance for public administrations and establishments in the 21th century. Public wants to know what the people who rule them do and how, for what purpose and when they do the things. With this knowledge the public will learn, they will confirm or won't confirm the things they do. Turkish Armed Forces fulfills the missions given to him regarding to constitution of Turkish Republic by using very important part of governments budget. The most important mission of Turkish Armed Forces is certainly protecting his country against the threats from inside and outside. While fulfilling this important mission, Turkish Armed Forces is using very important part of governments budget and also is rulling a huge manpower. Considering their families, Turkish Armed Forces is influencing many people such as officers, sergeants, government officials, specialist sergeants and soldiers serving for himself with his internal and external administirations. In this point of view, such as the other public administrations and establishments, Turkish Armed Forces also has to inform public and all public administrations and establishments about the activities he prosecutes. Turkish Armed Forces uses public relations activities effectively which are face to face with public. Surveys which are done by different administrations, on different times and different places with different test subjects verifies this situation. It will only be possible fulfilling the necessity of informing public and continuing the specialty of being the most reliable administiration by carrying on effective and conscious public relations policy. Turkish Armed Forces uses public relations methods which are face to face with public. Also he uses some public relations methods which are not used directly to the public such as press. Although some of these activities are succesful, they have some negative ways such as security, intelligence precautions and not making enough explanations. It will only be possible to eleminate this negative things by using more the principle of clearness and by clarifying clearly which knowledges are secrets or not. American army is seen as the most powerful and the biggest army of the world every year by the surveys which are done by various surveying companies. Amerikan army which operates all over the world is using public relations activities effectivly. As essential to this thesis, American army's public relations activites are searched in detailed and compared with Turkish army. As a result of this comparison, it is seen that American army is more succesful than Turkish Army in some methods. There hasn't been such a comparison before so this situaiton makes this thesis more important. As a result, Turkish armed forces has to use public relations activities effectivly such as other public administrations and establishments for providing public support, maintaining the reliable administration position on the eye of public and telling himself to the public. In the last part of the thesis, there offered suggestions for resolving the negations.