Ortadoğu kökenli dinlerde hoşgörü Hz.Yusuf örneği
Tolerance at the origin of the middle east religians (Example Exelency Yusuf)
- Tez No: 144615
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RAFET ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ORTADOĞU KÖKENLİ DİNLERDE HOŞGÖRÜ (HZ. YUSUF ÖRNEĞİ) Ayşe ÖZDEMİR Danışman: Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN 2004- SAYFA: 106+V Jüri: Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN Prof. Dr. Niyazi USTA Doç. Dr. Zeki ÎŞCAN Ortadoğu Kökenli Dinlerde Hoşgörü isimli tezimizde Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam'ı temel alarak konumuzu inceledik. Üç ilahi dinin hoşgörü anlayışım verirken ilahi kitapları, dinler tarihi kaynaklarını ve konumuzla alakalı diğer kaynaklan da kullandık. Tezimizde ilk olarak kronolojik sıraya göre Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam hakkında genel bilgi daha sonra Hz. Yusuf un hayatını ve dinlerde hoşgörü anlayışım vermeye çalıştık. İlahi dinlerde hoşgörü anlayışım incelerken üç dinin ortak öğesi olan Hz. Yusuf u inceleyerek konumuzu açıklamaya çalıştık. Hz. Yusuf üç dinin peygamberlerinde sonra hoşgörüyü temsil eden güzel bir örnek teşkil etmektedir. Onun hayatı çocukluğundan ölümüne kadar hoşgörü örnekleriyle doludur. Hz. Yusuf hem ahlaki güzelliğe, hem de fizikî güzelliği ile dikkatleri çekmektedir. Hayatım her safhasında sıkıntı ve imtihanlarla karşılaşmış ama hepsini başarıyla sonuçlandırmıştır. Kardeşlerin ihaneti, kölelik, vezirin hanımın uygunsuz teklifi, zindan hayatı vb. imtihanları sabırla karşılamış ve zindandan saraya ulaşmıştır. Sarayda bulunduğu konum onun hoşgörülü, anlayışlı tavrını değiştirmemiş ve hiçbir zaman öç alma duygusuna kapılmamıştır. Hz. Yusuf hem insani ilişkilerinde hem de devlet ilişkilerinde banş ve hoşgörüyü temin etmiştir.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT HIGH LICENSE (BACHELOR'S) THESIS TOLERANCE AT THE ORIGIN OF THE MIDDLE EAST RELIGIONS (EZAMPLE EXELENCY YUSUF) Ayşe ÖZDEMIR Adviser : Professor Doctor Ali Refet ÖZKAN 2004 Pagel06+V Jury: Associate Professor Doctor Ali Refet ÖZKAN Professor Doctor Niyazi USTA Assoc. Professor Doctor. Zeki İŞCAN We investigated about the topic Judaisim, Chiristianity, and islamic named tolerance at the origin of the middle east religions. We used the religious history and other sources related our topic while giving this three religious's tolerance understanding. In our Thesis at first we tried to gave information about Judaisim, Chiristianity, and Muslim religion according to chronological order than about Excelency Yusuf 's life and tolerance at all religions. We tried to explain about excelency yusuf who is a common member of three religions and besides understanding tolearance at divine religions. Excelency Yusuf who is a ideal model to represent tolerance after three religions prophets. His life is full of examples about tolerance from birth to death. Excelency yusuf has been attracting with both good moral and physical beauty. He faced trouble, exams and many problems in is every stage of life but at all concluded with success. He met his brothers' betrayal, slavery, unsuitable offer of queen's wife, dungeon life etc. exams with patience and reach at palace. Durig palace life he hasn't changed the manner of his tolerance understanding and never desired to get revenge. Excelency Yusuf obtained peace and tolerance at relationship with people and goverment.