Ruhsal hastalıklara yönelik tutumların çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Analysis of attitude towards mental illness with respect to different variables
  1. Tez No: 144634
  2. Yazar: YADİGAR BİNGÖL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CANANİ KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, akıl hastalıklarına yönelik tutumların Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik BölUmünde birinci ve son sınıfında okuyor olma, eğitim düzeyi (ilköğretim, lise, üniversite), daha önce psikolojik hasta ile karşılaşmış olup olmama, yaşanılan yer (köy, küçük şehir, büyük şehir) ve cinsiyetle ilişkileri incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmanın örneklemini Erzurum ilinde bulunan Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık Bölümünde 2001-2002 yılında okuyan 60 öğrenci ile Erzincan ve Erzurum illerinde tesadüfi örneklem yoluyla seçilen 90 denek olmak üzere toplam 150 denek oluşturmaktadır. Deneklerin ruhsal hastalıklara yönelik tutumlarını saptamak amacıyla, Cumming Cumming tarafından geliştirilen Oniki Vaka Öyküsü Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca deneklerin demografik özelliklerini saptamak için araştırmacı tarafından düzenlenen bir anket formu uygulanmıştır. Araştırmada toplanılan veriler SPSS istatistik paket programı ile çözümlenmiştir. Araştırma sonunda; 1. PDR 1. Sınıf öğrencileri ile 4. Sınıf öğrencileri arasında hastalığı tanıma ve olumlu tutum ifade etme arasında psikotik ve obsesif kompulsif bozukluk ilgili vaka öykülerine yönelik tutumların farklılaştığı; bu grupların konversiyon bozukluğu, antisosyal kişilik bozukluğu, alkol bağımlılığı, homoseksüalitenin anlatıldığı vaka öykülerine ilişkin tutumların arasında ise bir fark olmadığı saptanmıştır. 2. Araştırmaya katılan ilköğretim, lise, üniversite mezunlarının eğitim düzeylerinin ruhsal hastalıklara ilişkin tutumları arasında psikotik ve obsesif kompulsif bozuklukla ilgili vaka öykülerine yönelik tutumların farklılaştığı; bu grupların konversiyon bozukluğu, antisosyal kişilik bozukluğu, alkol bağımlılığı,, homoseksüalitenin anlatıldığı vaka öykülerine ilişkin tutumları arasında bir fark bulunamamıştır. 3.Daha önce akıl hastası görmüş olup olmamayla, akıl hastalarına yönelik tutumlar arasındaki ilişkiler değerlendirildiğinde, psikotik ve antisosyal kişilikle ilgili vaka öykülerine yönelik tutumların farklılaştığı; bu grupların konversiyon, obsesif kompulsif bozukluk, alkolizm ve homoseksüalitenin anlatıldığı vaka öykülerine ilişkin tutumları arasında ise bir fark olmadığı saptanmıştır. 4.Bireylerin yaşadıkları yer ile, ruhsal hastalıklara ilişkin tutumları arasında altı vaka öyküsü bağlamında bir farklılaşma olmadığı görülmüştür. S.Kadın ve erkek denekler arasında ruhsal hastalıklara yönelik tutumlar arasında altı vaka öyküsü bağlamında bir fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the atttitudes towards mental disorders. There are five types of variables which are Psychological Counselling and Guidance first class and fourth class students, education status (elementary school, high school, university), place of residence (rural area, city center, metropolitan), as well as being familiar with a psychological patient before. This research has been brought into application the relation between these variables and the attitudes towards mental disease. The study is conducted on 150 people, of whom 60 are selected from Atatürk University Kazım Karabekir Education Faculty students in 2001-2002, while 90 of them are randomly selected local people who live in Erzincan and Erzurum. The researcher has used the Cumming Cumming Attitude Measure developed by Cumming Cumming to investigate the attitude of those people related with psychological illnesses. In addition to this, a questionaire form ordered by the researcher has been applied to define the demographic of students. The data got during the research have been solved by SPSS statistics packet programme. At the end of the research; I -It has been observed that Psychological Counselling and Guidance first class and fourth class students have shown different attitudes towards pscyhotic and obsessive compulsive disorder positively, while no relation has been observed between conversive disorder, antisocial personality disorder, alcohol addiction and homosexuality. 2. It has been determined that education status has also shown positive attitudes towards pscyhotic and obsessive compulsive disorder, whereas no relation could be found between conversive disorder, antisocial personality disorder, alcohol addiction and homosexuality. 3. It has been understood that having seen a psychological patient before had a positive attitude on the variables which showed no differences in the relation with psyhotic and antisocial personality disorder.on the other hand; no relation could be found between obsessive compulsive disorders, conversive disorder, alcohol addiction and homosexuality. 4. It has also been determined that there is no difference between the attitudes among mental diseases and the place of residence. 5. It has been observed that there is not any difference between man and women behaviour towards mental disorders.