Hıristiyanlık'ta ve İslamiyet'te şifa
The healing in Christianity and Islam
  1. Tez No: 144633
  2. Yazar: RİFAİ ERTEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ RAFET ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZ HIRİSTİYANLIK'TA VE İSLAMİYET'TE ŞİFA Rifai ERTEN Danışman: Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN 2004 -SAYFA: 73 Jüri: Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN Prof. Dr. Niyazi USTA Doç. Dr. M. Zeki İŞCAN Bu çalışma her iki semavi dininin şifa olgusuna bakışını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bunun için her iki dininin kutsal kitaplarındaki şifa ile ilgili ayetler referans olarak alınmıştır. Konu incelenirken her iki din mensuplarının bu ayetleri nasıl anlayıp uyguladıklarına değinilmiştir. Araştırmada en çok dikkati çeken husus, her iki kutsal kitabın da müminleri için şifa kaynağı olarak telakki edildiğidir. Hıristiyan düşüncesinde sağlığa verilen önemin Yeni Ahit'teki ifadelerden kaynaklandığı görülmektedir. Bunun misyonerlik faaliyetlerinde de etkili olduğu söylenebilir. İslam dünyasında ise Kuran ve Sünnetin sağlığa önem verdiği görülmektedir. Bundaki amacın, ibadetlerin düzenli olarak yapılabilmesini sağlamak olduğu söylenebilir. Bunu için de temizlik ön şart olarak kabul edilmiştir. Ayrıca İslam dünyasında buna bağlı olarak çeşitli hastalıkların tedavisine önem verilmiştir. Tarih boyunca tıbbi kurumların teşekkülüne ve tıp eğitimine zemin hazırlamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE HEALING IN CHRISTIANITY AND ISLAM Rifai ERTEN Supervisor : Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN 2004 -PAGE: 73 Jury : Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN Prof. Dr. Niyazi USTA Assoc. Prof. Dr. M. Zeki İŞCAN In this study it was purposed to investigate the view of healing of Christianity and Islam. For this reason, we have referred to the verses of Holy Books. Here, when the subject is studed we have touched on commentary of each religious believers concerning with about healing verses. The most important result this study has explained is that each religious accept their holy books as healing. In the thought of Christianity it is been important healing verses in New Testament. The activities of missionary also has influenced by these verses. In the Islamic thought also, Qur'an and Sunna have emphasized the important of health. The goal of this emphasis is to obtain the orderly worship. For these reason, the cleanliness is accepted as basic condition. Also in Islamic world the treatment of different diseases is seemed importance. This idea has laid the groundwork for medical institutions.