Motorlu taşıt sürücü kurslarında trafik ve çevre bilgisi dersini almış sürücülerde olması gerekli davranışların yeterlik düzeyi
Proficiency level of drivers taken ''traffic and environmental studies'in drivers'' licence courses
- Tez No: 144638
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞARAN GENÇDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Trafik, Education and Training, Traffic
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜ KURSLARINDA TRAFİK VE ÇEVRE BİLGİSİ DERSİNİ ALMIŞ SÜRÜCÜLERDE OLMASI GEREKLİ DAVRANIŞLARIN YETERLİK DÜZEYİ Yusuf ESER Danışman : Yrd.Doç.Dr. Başaran GENÇDOĞAN 2004 -SAYFA: 116 Jüri : Prof.Dr. Muhittin AŞKIN Yrd.Doç.Dr. Başaran GENÇDOĞAN Yrd.Doç.Dr. Abamüslim AKDEMİR Bu araştırmanın amacı Motorlu taşıt Sürücü Kurslarında Trafik ve Çevre Bilgisi dersini almış sürücülerin kendilerini bu konuda ne kadar yeterli gördükleri ile“Trafik Polis' lerinin bu sürücüleri ne kadar yeterli gördüğü ve hangi konularda eksikleri olduğunu ortaya çıkartmaktır. Araştırmada; verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan, toplam 40 sorudan oluşan ”Sürücülerin Sahip Olması Gerekli Olan Davranışları" adlı anket kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ağrı ilinde bulunan ve sürücü kurslarından Trafik ve Çevre Bilgisi dersini alarak ehliyet almış sürücüler ( 2068 kişi ) ile Ağrı ilinde görevli Trafik Polisleri ( 94 kişi ) oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu evrenden seçilmiş 215 sürücü ile 87 trafik polisi oluşturmaktadır. Verilerin analizinde, frekans, yüzdelik ve ki-kare teknikleri kullanılmıştır. Sürücülerin ve trafik polislerinin görüşleri karşılaştırılarak Trafik ve Çevre Bilgisi Dersini alan sürücülerin yeterlik düzeyi kestirilmeye çalışılmıştır. Genel olarak bakıldığında 2. ve 27.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT MASTER THESIS PROFICIENCY LEVEL OF DRIVERS TAKEN“TRAFFIC AND ENVIRONMENTAL STUDIES' IN DRIVERS”LICENCE COURSES Yusuf ESER Supervisor: Assist Professor Dr. Başaran GENÇDO?AN 2004-PAGE:116 Jury: Prof.Dr. Muhittin AŞKIN AssistProfessor Dr. Başaran GENÇDO?AN AssistProfessor Dr. Abamüslüm AKDEMİR The purpose of this study is to find out, concerning the Traffic and Environmental Information Lesson at Motor Vehicle Driver Training Courses, the drivers' perceptions on their own competence and the perceptions of the professional traffic policemen on the competence of these drivers, what deficiencies are seen in which subjects. In the study, the questionnaire titled“Behavioral Patterns Expected from Drivers”consisting of 40 questions prepared by the researcher was given to the drivers and the traffic policemen, and information is obtained from the data of this questionnaire. The study population consists of the drivers in Ağrı, who obtained their driving licenses after taking Traffic and Environmental Information Lessons from the driver training courses, (2068 people) and the traffic policemen in Ağrı (94 people). The sampling of the study consists of 215 drivers and 87 traffic policemen selected from this population. In the analysis of the date, frequency, percentage, Chi-square techniques were used. In line with the perceptions by the drivers and the perceptions by the traffic policemen, the level of competence of the drivers who took Traffic and Environmental Information Lesson was estimated. When looked at generally except 2. and 27.