İslam Ceza Hukukunda ölüm cezası ve infaz usulleri
Capital punisment and methods of the retaliation in İslamic CRiminal Law
- Tez No: 144639
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA AKTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
V ÖZET DOKTORA TEZİ İSLAM CEZA HUKUKUNDA ÖLÜM CEZASI VE İNFAZ USULLERİ Mehmet KÖROĞLU Danışman: Prof. Dr. Hamza AKTAN 2004-SAYFA : LX + 93 Jüri : Prof. Dr. Hamza AKTAN Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ Prof. Dr. Şamil DAĞCI İnsan sosyal bir varlıktır. Hayatını sürdürebilmek için başkaları ile ilişki kurma ihtiyacı onu toplu yaşamaya mecbur kılar. Toplu yaşamın doğal sonucu olarak kişiler arasında olumsuz bir takım ilişkilerin ve çıkar çatışmasının olması kaçınılmazdır. Bireyler arasındaki anlaşmazlık ve menfaat çatışmaları kişilerin birbirlerini öldürmelerine neden olabilecek bir boyut kazanabilir. İlk insan toplumundan bugüne, bütün dinler ve hukuk sistemleri, hatta örf - adetler/töreler cana kasta kadar varabilen suçlan önlemek üzere bir kısım cezai yaptırımlar getirmiştir. Ölüm cezası bu yaptırımlardan biri ve en ağındır. İslam dininde bu suça karşı cezai yaptırım olarak kısas hükmü konulmuştur. Kuran ve Hz. Peygamber'in sözleri ve uygulamalan kısası, suça denk/misil bir ceza olarak vazetmiştir. Ancak bu cezanın uygulamasını, öldürülen kişinin mirasçılarının isteğine bırakmıştır. Mirasçılar katil hakkında kısas talep edebilecekleri gibi, kısastan vazgeçip diyet de isteyebilirler. Hatta diyetten de vazgeçip katili affedebilirler. Böylece katil ile maktulün mirasçılan arasında düşmanlık duygularının giderilmesinin amaçlanmış olduğu söylenebilir. Velilerin kısas istemeleri durumunda, kısas cezası kazai kararın eklenmesi suretiyle yetkili organlarca infaz edilir. Kısasın infazında, insan onurunu rencide etmeyecek bir yöntem uygulanmasına özen gösterilir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Ph.D. THESIS CAPITAL PUNISMENT AND METHODS OF THE RETALIATION IN ISLAMIC CRIMINAL LAW Mehmet KÖRO?LU Supervisor : Prof. Dr. Hamza AKTAN 2004-PAGE : IX + 93 Jury : Prof. Dr. Hamza AKTAN Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ Prof. Dr. Şamü DA?CI Man is a social being. That he is in need of contacting others to be able to maintain his life forces him to become social. As a result of living together with others, the occurrence of some negative relations and conflicts of interest among individuals are inevitable. Disagreements and conflicts of interest among people may gain a dimension that will cause them to kill one another. All religions, legal systems and even social customs, since the appearance of first human communities, have imposed some sanctions to prevent crimes extending murder. Capital punisment is one of these sanctions, and the severest. In Islamic religion, the rule of retaliation has been imposed as sanction to punish the murderer. The Holy Qur'an and the Prophet's statements and applications have declared retaliation as an equal punisment to crime. But Islam leaves the execution to the shoice of inheritors of the person murdered. It is up tu the inheritors to want either retaliation or the blood money instead, by giving up the retaliation. They even may give up the blood money and pardon the killer as well, if they wish to. It may be said that it has been aimed to end the enmity between the murderer and the inheritors of the person murdered. If the relatives of the person killed want retaliation the authorities carry it out. During the execution of the retaliation they, of course, take care to use a method not to hurt others' feelings.