Türk Silahlı Kuvvetlerinde meydana gelen trafik kazalarının önlenmesinde ulaştırma sınıfının önemi
The Importance of transportation class in the elimination of traffic accidents that occur in Turkish armed forces
- Tez No: 93580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIRALİ MÜRTEZAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDE MEYDANA GELEN TRAFİK KAZALARININ ÖNLENMESİNDE ULAŞTIRMA SINIFININ ÖNEMİ ( Yüksek Lisans Tezi ) S.Mesut ÖZTÜRK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2000 ÖZET Her yıl binlerce kişinin ölümüne, yaralanmasına ve büyük maddi kayıplara neden olan trafik kazalarının önlenmesinde en önemli faktörlerden birisi araç kullanan sürücünün eğitimidir. Trafik kazaları incelendiğinde bu kazalarda rolü bulunan faktörler başta insan hataları olmak üzere taşıt ve yol kusurları olarak üç ana grupta toplanabilir. Taşıt ve yol kusurlarından kaynaklanan kazaların toplam kazalar içindeki yüzdesinin çok az olduğu, ayrıca taşıt ve yol kusurlarının bir kısmının da yine insan faktöründen kaynaklandığı düşünülürse kazaların %97-%98' ine insan hatalarının dikkatsizlik ve tedbirsizliğinin neden olduğu görülür. Otomotiv sanayiinde çok büyük teknolojik gelişmeler yaşanmakta, her türlü elektronik cihaz ve donanım sektörde kullanılmaktadır. Teknoloji harikası bilgisayar donanımlı araçlar karayollarında dolaşmaktadır.11 Karayollarındaki gelişmeler incelendiğinde, yol kusurlarının ve alt yapı bozukluklannnı sürekli giderilmeye çalışıldığı yolların kaza emniyeti göz önüne alınarak yapıldığı görülmektedir. Araç teknolojisindeki gelişime ve karayollarındaki yol kusurları ile alt yapı bozukluklarının giderilmesine bağlı olarak trafik kazalarında aksine son yıllarda büyük boyutlara varan artışlar yaşanmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise eğitimsiz insanın teknolojiyi kullanamamasıdır. K.K.K.lığmca yapılan araştırmaların sonucuna göre trafik kazalan sayıca artmasına rağmen askeri trafik kazalarının azaldığı görülmektedir. Askeri araçlardaki bu düşük kaza oranı eğitimi olumlu bir sonucudur. Ancak bu askeri araç kazalarının önemli olmadığı anlamına gelmemelidir. Muharebe ve güç arazi koşullarında yaşanabilecek trafik kazalannm asgariye indirilmesi barış şartlarında almacak ilave önlem ve eğitimle sağlanacaktır. Sürücü eğitimi ve araç kazalarına karşı almacak tedbirler K.K.K' lığında ulaştırma smıfı sorumluluğunda olduğuna göre trafik kazalarındaki azalma ulaştırma smıfmm ve eğitim sisteminin başarısıdır. Çalışmanın birinci bölümünde trafik hakkında genel bilgiler ve trafiğin tanımından bahsedilmiş trafiğin dünya ve Türkiye deki gelişim süreci incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde trafik kazalarını oluşturan temel etkenler açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde M.E.B.lığı motorlu taşıt sürücü kurslarının yapısı ve eğitim müfredatları incelenmiştir.Ill Çalışmanın dördüncü bölümünde K.K.Klığı Ulaştırma smıfma ait sürücü eğitim sistemi incelenmiştir. Çalışmanın beşinci bölümünde ise motorlu taşıt sürücü kurslarının eğitim sistemi ile Ulaştırma smıfma ait sürücü eğitim sistemi karşılaştırılmış, tavsiye ve önerilerde bulunulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırılması ( 5002022 ) Doç.Dr. Kırali MÜRTEZAOĞLU ^S^^BTİMKDRüu,
Özet (Çeviri)
IV THE IMPORTANCE OF TRANSPORTATION CLASS IN THE ELIMINATION OF TRAFFIC ACCIDENTS THAT OCCUR IN TURKISH ARMED FORCES (M.Sc.Thesis) Salih Mesut ÖZTÜRK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCffiNCE AND TECHNOLOGY June 2000 ABSTRACT The education of the drivers is one of the most significant factors in the elimination of traffic accidents that lead to the death and injury of thousands of people and immense tangible loses. If we analyze the traffic accidents, the factors that play a role in these accidents should be accumulated in three groups that are human mistakes, car and road problems. It will be easily perceived that car and road problems contitute an innocent percentage in the aggregate accidents ratio and further more if we consider that some of the road and car problems are caused by human factor, we can reach the conclusion that human mistakes and carelessness is the main reason of the 97% - 98% of accidents. There have been tremendous technological progresses in the automotive industry and every kind of electronical equipment is being used in thatsector. Many cars that are equipped with computers and new tecnological innovations wander in the streets. After survey of the developments on roads, it will be soon perceived that the roads are renewed and the problems that are related with roads and infrastructure are attempted to be solved. In addition to that, now roads are designed with taking the reasons of car accidents seriously into consideration. On the contrary to the developments in automotive industry and roads; there have been huge incrases in the number of traffic accidents in the last years. The fundamental reason of this is the inability of uneducated man to use the technology. According to the result of surveys that is done by land forces, although the number of traffic accidents herease, military traffic accidents decrease. The decrease m the ratio of traffic accidents in the military cars is a positive result of education. Besides, that should not be evaluated as accidents of military cars are not important. The minimization of traffic accidents that could occur m the wartime and at the hard area situations will be only supplied by the extra precautions and educations in the peace circumstances. If the education of drivers and precautions against the traffic accidents are under the responsibilty of transportation class according to Land Forces, then the decrease m the number of traffic accidents should be owed to transportatron class and its education system. In the first part of the study, general informations about traffic and the definition of traffic is analyzed and the evalution of the traffic in the world and in Turkey is surveyed. ^hlJMA NT“ >. * -”''VI In the second part, the key reasons of traffic accidents are evaluated. In the third part, the sutructure and the schedule of driver courses that function under the control of National Education Ministry is analyzed. In the fourth part, driver education system of Transportation Class that function under the Land Forces is surveyed. In the fifth part, education system of civilian driver courses and military courses are compared and some proposals and recommendations are put forward.. Science Code : 5002022 Key Words : Page Number : Adviser : Associate Professor Kırali MÜRTEZAO?LU