Devlet hastanelerinde tedavi bakım maliyetleri ve muhasebesi-Erzurum Numune Hastanesinde bir uygulama
The treatment-care costs and accounting in public hospitals: An application in Erzurum Numune Hospital
  1. Tez No: 144641
  2. Yazar: HÜSEYİN KUMBASAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUPHİ ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ DEVLET HASTANELERİNDE TEDAVİ-BAKIM MALİYETLERİ VE MUHASEBESİ ERZURUM NUMUNE HASTANESİNDE BİR UYGULAMA Hüseyin KUMBASAR Danışman : Doç.Dr.M.Suphi ORHAN 2004 -SAYFA: 127 Jüri : Doç.Dr.M.Suphi ORHAN Doç.Dr.Turan ÖNDEŞ Yard.Doç.Dr.E.Muhsin DOĞAN Sağlık sektöründe, gerçekleşen hızlı teknolojik değişimin tıbbi hizmet sunumunda yarattığı baskı ve toplumların sağlık bakım hizmetleri konusundaki beklentileri kaynak tüketiminde önemli artışlara neden olmaktadır. Doğal olarak konu sağlık hizmetleri arzı olunca dikkatler ister istemez sağlık hizmetlerinin maliyetlerine çekilmektedir. Maliyetlerin çok büyük boyutlara ulaşması, finansman kurumlarını, farklı yollardan sunulan sağlık hizmetlerinden daha az maliyetle çıktıya ulaşma hedefine yönlendirmektedir. Bu çalışmamızda ülkemizdeki devlet hastanelerinde tedavi ve bakım maliyetlerinin tespiti ve bu maliyetlerin muhasebeleştirilmesi konusu araştırılmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde hastanelerin tanımı, genel yapısı ve hastanelerde maliyet kavramı açıklanmıştır. İkinci bölümde maliyet kavramı, hizmet işletmelerinde maliyet kavramı ve maliyet muhasebesi sistemleri açıklanmış, bu maliyetlerin maliyet yerlerine ayrımı ve dağıtımı üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde hastanelerde maliyetlerin oluşumu, özellikleri, maliyet çeşitleri ve merkezleri, bu maliyetlerin dağıtımı ve maliyet taşıyıcıları ortaya konulmuştur. Çalışmamızın dördüncü bölümünde konunun açıklanması için Erzurum Numune Hastanesinde bir uygulama yapılmış; mevcut uygulamadaki eksiklikler belirtilmiş ve bu eksikliklerin giderilmesi için çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS THE TREATMENT-CARE COSTS AND ACCOUNTING IN PUBLIC HOSPITALS: AN APPLICATION IN ERZURUM NUMUNE HOSPITAL Hüseyin KUMBASAR Supervisor : Doç.Dr.M.Suphi ORHAN 2004 -PAGE: 127 Jury : Doç.Dr.M.Suphi ORHAN Doç.Dr.Turan ÖNDEŞ Yard.Doç.Dr.E.Muhsin DO?AN The pressure for medical service submission caused by the rapide technological developments being occured in the health field and the communities" expectations on medical health care are the reasons of the remarkable increases at the source consumption. Naturally when the discussion is on the health care supply, the costs attracts all the attention. As the costs raises up to anxious levels, it brings the financing instititions to the point of aiming to get health care with much lower costs which are being submitted in many different ways. In our study, treatment and care costs in the hospitals of our country and accounting of these costs are investigeted. In the first section, of our study, definition of hospitals and general structure are given and that term in hospitals is explained. In the second section, cost concept in utility company and systems of cost accounting are explained and classification of these costs and their disribution are studied. In the third section, formation of costs, their features, the kind of costs and centries of costs and distribution of this costs and earner of costs are explained. In the fourth section, of our study, an application has been made for explain our subject in Erzurum Numune Hospital, deficiencies in existent apply are presented and proposition for solving these deficiencies are offered.